TRNAVA. Podľa Bystríka Stanka, riaditeľa spoločnosti FCC Trnava, prvé výjazdy v závere novembra sú bežné, ďalšie spravidla bývajú až okolo Vianoc. Viac nám prezradil v nasledujúcom rozhovore.

Ako ste na tom so zásobami na zimu?
– Aktuálny stav skladov ku koncu novembra bol 138 ton soli a 142 ton drte. Momentálne máme objednaných asi 24 ton soli. V porovnaní s minulým rokom je to približne rovnaké.
Nie je výhodnejšie objednať všetko naraz?
– So zásobami soli a drte sme limitovaní plochou skladovacích priestorov. A navyše, kamión stojí stále rovnako, či berieme jeden, alebo päť.
Čo ceny za soľ či služby, išli hore?
– Nie, ceny sú také isté ako minulý rok.
Za koľko vlastne nakupujete soľ?
– Cena za nákup je naše obchodné tajomstvo. Všeobecne sa cena odvíja podľa kvality soli. Zhruba od 74 eur do 150 eur za tonu.

Čo hovoríte na nový zákon, ktorý ukladá samosprávam upratovať sneh? Ak by ste vyhrali súťaž a pripadlo by to vám, museli by ste posilniť stav zamestnancov či strojov?
– K zákonu sa nevyjadrujem. Áno, v prípade, že by si mesto objednalo u nás väčší počet kilometrov na zimnú údržbu, museli by sme prijať viac ľudí.
Čoraz viac sa hovorí o alternatíve soli. Počuli ste už o zeolite?
– Keďže alternatívne posypové materiály sú pomerne drahé a nie sú uvedené v zmluve, musí o zmene rozhodnúť mesto. Zeolit je prírodné drvené kamenivo, ktoré má veľmi dobrú sorpčnú schopnosť – dobrá hydratácia a rehydratácia. Neskúmali sme však zatiaľ, aké množstvo zeolitu pohltí aké množstvo vody. Od toho závisí dávka.

Ďalej sa treba pýtať, čo bude ten sneh a ľad rozpúšťať pri mínusových teplotách, ak vylúčime soľ. Cena zeolitu je podstatne vyššia než soli. Lom sa však nachádza pri Vranove nad Topľou, takže aj doprava bude drahá.