TRNAVA. O celoročnú údržbu v Trnave sa stará aj spoločnosť Stefe. O tej zimnej sme sa bližšie porozprávali s manažérom Marekom Jelenekom.
Ako by ste zhodnotili minulú sezónu?
– Označil by so ju za mimoriadne dlhú, prvý výjazd sme vykonali 30. novembra 2017 a posledný 3. marca 2018. Zaevidovali sme veľký počet dní, kedy mrzlo. Až šesťdesiat. Minuli sme asi 600 ton posypu.

Evidovali ste aj nejaké podnety?
– Počet podnetov zverejnených na portáli „odkaz pre starostu“ boli tri, bolo tu ešte niekoľko telefonických oznámení, ktoré sme riešili operatívne.
Ako zatiaľ hodnotíte aktuálnu sezónu?
– Na hodnotenie začiatku zimnej údržby je ešte príliš skoro, aj keď do dnešného dňa (6. december) sme mali už tri výjazdy techniky spôsobené miernym snežením a vznikom poľadovice .

Prvé výjazdy bývajú väčšinou vždy trocha komplikované. Či už z našej strany, keď si vodiči posýpacích áut musia zvyknúť na iný režim, doplniť a osvojiť si nové harmonogramy a techniku, tak aj zo strany bežných šoférov motorových vozidiel, ktorí si musia uvedomiť, že nastalo zimné obdobie a tomu musia prispôsobiť aj techniku jazdy.

Aké máte zásoby?
– Tak ako každý rok, pred sezónou dopĺňame zásoby posypových materiálov. Približne 150 ton nám vydrží na 4 až 5 dní.
Nie je jednoduchšie a lacnejšie všetko kúpiť naraz, alebo nemáte na to priestory?
– My nie sme Národná diaľničná spoločnosť, ktorá nakupuje vo veľkom na komoditnej burze a majú veľké skladové priestory. Nás limituje kapacita skladu, a preto nakupujeme operatívne už 4 roky od dodávateľa, ktorého vybrali vo verejnej súťaži. Za rovnakú cenu počas celého obdobia je nám schopný dodať v stanovenej lehote a kvalite posypový certifikovaný materiál.

Na druhej strane je to aj o ekonomike, pretože žiadna firma si nechce nechať veľké množstvo materiálu skladom v prípade teplej zimy.
Čo hovoríte na nový zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, podľa ktorého sú samosprávy povinné odpratávať sneh aj spred súkromných nehnuteľností?
– Uvedená otázka sa týka skôr samosprávy, nie našej spoločnosti.
Počuli ste už o ekologickej náhrade soli zeolite?
– Počuli, zistili sme, že je asi 5-krát drahší ako klasická drť na posýpanie. Jeho cena sa pohybuje približne na rovnakej úrovni ako soľ.