TRNAVA. Doteraz si za chodníky pri panelákoch zodpovedali majitelia bytov. Sneh z chodníkov si odpratávali sami, alebo si na to objednali externú firmu. Po novom sneh na chodníkoch musia odpratať samosprávy.
Budú zodpovedať aj za to, ak sa na chodníku pred panelákom či domom stane úraz. Obyvatelia sa tak budú môcť sťažovať na miestnom úrade, aj ho žalovať.
Podľa denníka Sme Združenie miest a obcí zmeny súvisiace s novým zákonom kritizuje. Štát podľa neho nevzal do úvahy náklady, ktoré súvisia s technikou, posypovou soľou a pracovníkmi.
Ministerstvo dopravy, naopak, zmeny obhajuje a nepovažuje ich za unáhlené. Pôvodný stav bol podľa ministra osobitne nespravodlivý voči chorým a starším osobám. Obce a mestá mali podľa neho dostatočný priestor na prípravu. V novembri však boli komunálne voľby.

Zmenu v povinnosti čistenia chodníkov priniesol nový zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorý poslanci schváli ešte v marci, platiť začal už od mája.
Navýšili rozpočet
Vzhľadom na legislatívnu zmenu mesto navýšilo rozpočet na údržbu pre túto i budúcu zimu.

„Vzhľadom na priebeh počasia sú vyčlenené finančné prostriedky pre tento rok dostačujúce. Aj v prípade nepriaznivého decembra. Za odpratávanie snehu či údržbu komunikácií vieme vyplatiť dodávateľov aj začiatkom budúceho roka,“ spresnil Pavol Tomašovič, hovorca mesta.
Vďaka novému zákonu samospráve pribudli ďalšie kilometre ciest a chodníkov. Ich údržbu budú zatiaľ zabezpečovať zamestnanci mestskej príspevkovej organizácie- Správa kultúrnych a športových zariadení. Nové úseky nemohli pridať spoločnostiam FCC či Steffe, ktoré sa o údržbu v Trnave starajú.

„Nie je možné ich zaradiť už do vysúťažených zmlúv o údržbe, pretože zákon neumožňuje zapracovať ich ako doplnok v rámci takto uzavretých zmlúv,“ vysvetlil Tomašovič. Mesto bude musieť nanovo vyhlásiť súťaž. A aby vedeli zadefinovať plochu, o ktorú sa bude treba starať, bude musieť všetky nové plochy nanovo vymerať.
Reálne možnosti
„Treba však objektívne povedať, že pri zimnej údržbe nejde len o finančné prostriedky, ale predovšetkým o reálnu možnosť mať v určitom konkrétnom čase v optimálnom stave všetky komunikácie.

Pri extrémnom počasí či napadnutí väčšieho množstva snehu nie je efektívne, ale predovšetkým ani fyzicky možné mať v krátkom čase upravené všetky komunikácie a chodníky,“ skonštatoval Tomašovič. Podľa jeho slov bude samospráva pre zmeny v zákone prehodnocovať aktuálny koncept zimnej údržby.
Zamerať sa chcú na optimálny variant, základom ktorého budú bezpečnosť na komunikáciách a efektívnosť ich údržby.
Na tému zimnej údržby v Trnave sme sa porozprávali s riaditeľom FCC Trnava Bystríkom Stankom a manažérom spoločnosti Stefe Trnava Marekom Jelenekom.
O Trnavu sa starajú dve spoločnosti
Čo sa týka údržby, Trnava je počas roka rozdelená na dva rajóny. O jeden sa stará spoločnosť Stefe Trnava (bývalý TT Komfort), patria sem napríklad sídliská Družba, Vodáreň, Hliny, Zátvor a Linčianska, vrátane centra mesta a Modranky.
Druhý rajón má na starosti zasa FCC Trnava (bývalá ASA), patrí sem Prednádražie a bývalé štátne cesty, ktoré už prešli do správy mesta. Ide o Trstínsku, Hospodársku, Rybníkovú, Hlbokú a ďalšie. Odpratávajú sneh aj z autobusovej stanice či zastávok.
Jednotlivé cesty sa odhŕňajú podľa dôležitosti, ktorú stanovuje operačný plán. Ten schvaľuje mesto.