TRNAVA. Narodenie dieťaťa so zdravotným postihnutím prináša so sebou veľkú záťaž nielen pre rodičov, ale aj širšiu rodinu. Častokrát ide o totálnu zmenu v živote rodiny spojenú s viacerými psychickými, ekonomickými a sociálnymi problémami.
Na Slovensku sa ročne narodí minimálne 3- 4 tisíc detí, ktoré vo väčšej či menšej miere potrebujú koordinovanú zdravotnú a sociálnu pomoc.

„Oznámenie diagnózy býva sprevádzané šokom, beznádejou, depresiou, odmietaním, zlosťou, obviňovaním a pocitmi viny. Veľa rodín je nútených zmeniť svoj režim a spôsob života a musí sa prispôsobiť potrebám a špecifikám dieťaťa s postihnutím,“ hovorí Miriam Slaná z Katedry sociálnej práce Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave.
„Naše výskumy potvrdzujú, že zatiaľ čo v počiatkoch sú reakcie v rodine skôr negatívne, postupom času sa rodiny zomknú a začínajú konštruktívne spolupracovať. Pre „normálne“ fungovanie rodín je dôležité, aby vedeli ako do svojho života zapojiť vo svojom okolí všetkých, ktorí by mohli byť pre nich zdrojom podpory a pomoci,“ vysvetľuje odborníčka, ktorá sa zameriava na problematiku zdravotného postihnutia a na problematiku sociálnej práce s ľuďmi so zdravotným postihnutím.
Zo svojich skúsenosti vraví, že práve služba včasnej intervencie pomáha rodinám a deťom vo veku od 0 do 7 rokov, ktorých vývoj je ohrozený z dôvodu zdravotného postihnutia.
Službu včasnej intervencie možno poskytovať terénnou a aj ambulantnou formou. „Hlavným cieľom včasnej intervencie je vo všeobecnosti podpora a posilnenie rodiny. Zmyslom a cieľom včasnej intervencie nie je nahrádzať rodičov v starostlivosti o dieťa, ale podporovať a posilňovať celú rodinu, rozvíjať jej vlastné sily a zdroje, pomáhať nadobudnúť nové vedomosti a zručnosti a získavať informácie a tak sa orientovať v zložitých situáciách,“ vysvetľuje M. Slaná.
Preto služby, ktoré sú určené rodinám s dieťaťom s postihnutím by mali byť komplexné, koordinované, plánované a nadväzujúce na silné stránky rodinného prostredia s cieľom podporovať vývin dieťaťa tak, aby boli do maximálnej možnej miery využité jeho schopnosti, možnosti a predpoklady.
Na Slovensku vznikla sieť Centier včasnej intervencie (od júla tohto roka je aj v Trnave), ktoré poskytujú špecializované sociálne poradenstvo, sociálnu rehabilitáciu, vykonávajú stimuláciu komplexného vývoja dieťaťa so zdravotným postihnutím, a zároveň aj preventívne aktivity pre rodiny.
M. Slaná spresňuje, že "odborné tímy v centrách pracujú s rodinou od samého začiatku až pokiaľ rodina prevezme kontrolu nad svojou situáciou a je schopná rozhodovať sa samostatne a kompetentne."
Úspechom je, keď sa rodina vráti k svojim bežným činnostiam a rituálom, keď sa z rodičov opäť stanú aj partneri, ktorí majú čas na seba a svoje záujmy. Jednoducho keď je rodina naozajstným domovom.
V tomto vianočnom čase, ktorý všetci vnímame aj ako čas strávený v rodinnom kruhu je dobré si uvedomiť, že sú rodiny, pre ktoré je to naozaj vianočný dar.
Autor: ab