PIEŠŤANY. Súčasné Piešťany v mnohom zaostávajú za tými niekdajšími. Kúpeľné mesto má viacero problémov. V posledných rokoch sa borí s nedostatkom peňazí v mestskej kase a obmedzeným rozpočtom.
Domáci sa sťažujú na zlý stav chodníkov a ciest či vymierajúci park. A výstavbu mestskej plavárne už považujú mnohí za fikciu.

Aj to, ako sa mieni popasovať mladý primátor Piešťan Peter Jančovič (35) s týmito záležitosťami, nám prezradil v nasledujúcom rozhovore. Ustanovujúce zastupiteľstvo, kde sa oficiálne ujme svojej funkcie, bude 7. decembra.
Čo podľa vás v uplynulých voľbách rozhodlo?
– Veľmi ťažko sa mi na to odpovedá, nemám totiž žiadnu analýzu. Každopádne som išiel do volieb úprimne, všetko, čo som pred nimi povedal, som myslel úplne vážne.

Každý kandidát ide do volieb s tým, že očakáva víťazstvo. Rátali ste s takou dôverou voličov?
– Vo svojom voľnom čase sa venujem behu. Keď idem na preteky, tak vždy tam idem s tým, aby som sa čo najlepšie umiestnil. Každý chce vyhrať, otázne sú šance. Osobne sa priznám, že až takýto volebný rozdiel v porovnaní s ostatnými kandidátmi som neočakával. Bolo to pre mňa určite prekvapenie.
Aj napriek tomu, že ste nemali žiadnu „megalomanskú“ kampaň...
– Deklaroval som, že moja kampaň nevyjde viac ako tisíc eur. A to som aj splnil, stála ma niečo cez 900 eur.
Odchádzajúci primátor Miloš Tamajka vám gratuloval prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti. Už ste sa stretli aj osobne?
– Áno, stretli, povedali sme si určité veci, bavili sme sa najmä o ustanovujúcom zastupiteľstve, ktoré bude 7. decembra. Rozhovor prebehol v pokojnej atmosfére.
Volebná účasť v Piešťanoch patrí k najnižším v celom kraji. K urnám prišla iba tretina voličov. Čím si to vysvetľujete?
– Ak by som to hodnotil z pozície občana, ja sa tým ľuďom nedivím. Vidia, čo sa tu dialo posledné štyri roky a sú znechutení. O Piešťanoch čítali iba v negatívnom svetle.
A ak sledovali online prenosy zo zasadnutí mestského zastupiteľstva, videli tú atmosféru, ktorá tu vládla. Aj z toho to môže prameniť.
Čo hovoríte na nové zloženie zastupiteľstva?
– Som absolútne spokojný. Mali sme už spoločné pracovné stretnutie. Poslanci deklarujú nadšenie a spoločný postup. Veď, koniec-koncov, k tomu nás zaviazali občania, aby sme spolupracovali.
Ja sa budem snažiť, aby nasledujúce štyri roky boli pokojné a aby sme všetci ťahali za jeden koniec. Je mi jasné, že nie vždy budeme mať na veci rovnaké názory.

Aké budú vaše prvé kroky, v čom chcete nadviazať na svojich predchodcov a naopak, kde chcete raziť nový smer?
– Rozbehnuté projekty nás zaväzujú k tomu, aby sme ich dokončili. Je tu určitá kontinuita, ktorá sa musí zachovať. V týchto dňoch sa stretávam postupne so všetkými poslancami a debatujeme o tom, čo sme schopní počas nasledujúcich štyroch rokov urobiť.
Plánujete personálne zmeny na mestskom úrade?
– Odpoveď na túto otázku si ešte nechám pre seba a najskôr budem informovať poslancov a až potom médiá.
Nerád by som hovoril o akýchkoľvek krokoch v tomto smere. Čas ukáže. Predo-všetkým treba pokojne začať pracovať. V každom prípade, určite sa nestane to, čo pred štyrmi rokmi. To bol zlý krok, pre ktorý teraz mesto čelí žalobám prepustených zamestnancov mestského úradu. Čo sa týka úradu, netajím sa tým, že chcem zmenu organizačnej štruktúry.
Mnohí domáci tvrdia, že spojenie Piešťany – mesto snov, už v súčasnosti neplatí...
– Rád sa rozprávam so staršími obyvateľmi a počúvam, aké to tu bolo kedysi. Mám 35 rokov a nie všetko, o čom s nostalgiou počúvam, som tu zažil.

Skôr som bol svedkom toho, ako to už stagnovalo. V tejto chvíli sa nejdem hrať na záchrancu Piešťan, ktorý ich dostane na piedestál niekdajšej slávy. Snažím sa k tomu pristupovať s pokorou.
Vidím veci, ktoré tu treba riešiť, máme však obmedzený rozpočet. Budem sa maximálne snažiť, aby Piešťany vyrástli. V mnohých veciach zaostávame za okolitými mestami.
V čom napríklad?
– Napríklad v odpadovom hospodárstve. V Trnave či Nitre už fungujú polopodzemné kontajnery. A osvedčili sa. Stojiská sú čistejšie, kultúrnejšie, eliminuje to hlodavcov. To by som chcel rozbehnúť aj tu.

Viete vymenovať súčasné problémy Piešťan?
– Tunajšie problémy možno rozdeliť do dvoch skupín, na ktoré máme dosah a na ktoré takmer žiadny. Ja nechcem byť primátor, ktorý bude sľubovať nesplniteľné. Začnime od jednoduchých vecí, ako sú napríklad opravy jednotlivých ulíc. Napríklad v okolí autobusovej stanice.
Ak cestujete autobusom a prichádzate po Dopravnej ulici, určite nezaspíte a nezabudnete vystúpiť v Piešťanoch. Výtlky vás určite zobudia. A to je prvý obraz pre návštevníka o našom meste.
Stav ulíc v celých Piešťanoch je celkovo žalostný...
– Väčšie problém by sa mali riešiť systematicky a strategicky, nie je možné ich vyriešiť za štyri roky.

Ale vieme celý proces aspoň nakopnúť. S pokorou tvrdím, že môžeme robiť iba to, na čo máme.
Susedná Trnava slušne zarába na spoplatnenom parkovaní, ročné tržby atakujú miliónovú hranicu. V Piešťanoch sa vyberá približne 250-tisíc eur. Môže byť statická doprava lepším zdrojom príjmov do mestskej kasy?
– Musíme sa popasovať s parkovaním a parkovacou politikou, ale toto je téma, ktorej sa treba venovať dlhšie a na odbornej úrovni. Musí sa riešiť komplexne, spoločne s dynamickou dopravou.

V niektorých prípadoch však má táto problematika aj jednoduché riešenia. Často ide o nezmyselné značenia na cestách, kde by stačilo premaľovať čiary, aby vznikli dve-tri nové parkovacie miesta.
Ďalšia vec sú nefungujúce automaty. Opravme ich alebo kúpme nové, nemôžeme predsa pokutovať niekoho, kto chce za parkovanie zaplatiť, ale nemá ako. Ak budú fungovať parkovacie automaty, zvýši sa príjem z parkovania.
Mnohí Piešťanci kritizujú fungovanie mestskej polície, čo sa týka statickej dopravy...
– Viem si predstaviť, že vytvoríme parkovaciu hliadku, ktorá bude kontrolovať iba autá v spoplatnenom centre. Ale treba ísť systematicky, krok po kroku.
Najskôr treba urobiť poriadok s chaotickým značením na niektorých uliciach, potom s automatmi, zosúladiť dynamickú a statickú dopravu a nakoniec sa zamerajme na kontrolu. Musíme mať jasno v tom, že systém funguje. A potom môžeme dávať pokuty.
Ako mienite docieliť, aby bolo v mestskej kase viac peňazí?
– Všetci chceme, aby sa mesto rozvíjalo. Treba začať debatu o tom, aké tu máme možnosti pre investorov, ako ich sem prilákať.
Som presvedčený, že zmysluplný projekt nebude problém podporiť. Ja som deklaroval už pred voľbami, že nemám „v rukáve“ investora, ktorý sem dotiahne miliónové investície.

Finančné zdroje musíme hľadať aj inde. Jedným z nástrojom je verejné obstarávanie. Podľa zákona je možné riešiť výber zhotoviteľa, resp. dodávateľa zákazky cez prieskum trhu, ak cena zákazky nepresiahne 170-tisíc eur.
Skúsme tú sumu prostredníctvom našej mestskej smernice znížiť, aby aj pri projektoch s nižšou cenou sa robila verejná súťaž, ktorá vždy stlačí cenu nadol.
Ako príklad uvediem nedávnu obnovu Ulice Andreja Hlinku. Výsledná cena bola po súťaži výrazne nižšia ako odhadované náklady.
Čo podielové dane? Výnos z nich klesá ruka v ruke so znižovaním počtu obyvateľov...
– V tomto prípade ide skôr o celospoločenský jav. Ľudia sa skrátka sťahujú na vidiek. Samozrejme, ideálne by bolo, aby to ďalej neklesalo a aby bolo mesto Piešťany stále viac zaujímavejšie miesto pre život.

Mnohí ľudia z iných miest závidia Piešťanom rozľahlý mestský park. Pravdou však je, že pomaly vymiera. Stromy sú prestarnuté, čo je koniec-koncov vidieť aj po každom veternejšom počasí...
– V končiacom volebnom období som predsedom komisie pre životné prostredie. Navrhli sme, aby do rozpočtu bola zaradená položka mestský park, do ktorej sa každý rok nalejú peniaze. Z nich by sa postupne revitalizoval.

Máme tu projekt, ktorý rieši celý park. Ale vyjde na 4,3 milióna eur, čo si, žiaľ, nevieme z nášho rozpočtu dovoliť, ale postupne môžeme v intenciách tohto projektu obnovovať mestský park. Sme zelené mesto a sme povinní s parkom niečo robiť.
Nákladnou investíciou je aj plánovaná výstavba mestskej plavárne v areáli futbalového štadióna. Piešťanci sú už skeptickí a mnohí neveria, že s jej výstavbou sa niekedy reálne začne. Považujú to už za tradičné predvolebné menu...

– Mesto prišlo do štádia, kedy má projekt za 5,3 milióna, napr. s wellnessom a kaviarňou. Môj návrh je vybudovať peknú plaváreň bez wellnessu a bez kaviarne, ale s pekným a kvalitným bazénom, šatňami a sociálnymi zariadeniami. V prvom rade si treba uvedomiť, že Piešťanci chcú plávať. Tá plaváreň tu chýba.
Tak poďme spraviť projekt za rozumné peniaze. Máme tu množstvo hotelov s wellnessom prístupným širokej verejnosti. Načo im mesto bude vytvárať ďalšiu konkurenciu? Koniec-koncov si myslím, že by sme to ani nevedeli prevádzkovať, pretože s tým mesto nemá žiadne skúsenosti.
Máte nejakú predstavu o tom, ktorým smerom sa to teda bude uberať?
– Ja osobne tu vidím tri možnosti. Dať spraviť nový projekt. Pokračovať v medziach súčasného projektu s tým, že sa celý prekope. Pôvodný považujem za zbytočne drahý. A za tretie, presunúť ho inam.
Kam?
– Napríklad vedľa zimného štadióna. To nie je žiadna novinka. Uvažovalo sa pôvodne aj nad tým.
A vy sa ku ktorej možnosti prikláňate?