TRNAVA. Prospechové štipendiá sú lákadlom pre mladých ľudí, pretože dnešní študenti majú ambíciu zarobiť si peniaze aj vlastnými silami a nebyť odkázaní len na finančnú podporu od rodičov.
A jednou z možností, ako si študent vysokej školy môže prilepšiť, je dosiahnuť čo najlepšie výsledky či už za prospech, ŠVOČ, alebo praktickú činnosť v zdravotníckych alebo sociálnych zariadeniach.
V akej výške a komu sú teda štipendiá určené?
„Študentom poskytujeme motivačné štipendium priemerne vo výške 500 eur, obvykle raz za rok za dosiahnutie najlepšieho prospechu. Pre študentov vo vybraných študijných odboroch, na našej fakulte je to študijný odbor „ošetrovateľstvo“, je možnosť poskytnutia tzv. odborového štipendia“, vysvetľuje Jaroslav Slaný, dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave.
Ako ďalej spresnil, odborové štipendium je jedným z nástrojov ako zatraktívniť štúdium v študijnom odbore s nedostatkom pracovnej sily na trhu práce a teda má slúžiť k väčšej motivácii študentov študovať práve tieto odbory.
„Odborové štipendium je určené pre študentov s najlepším prospechom v danom odbore, jeho výška je v priemere 1 000 eur a poskytuje sa jednorazovo“, dodal Jaroslav Slaný.
Študenti, ktorí sa aktívne zapájajú do ŠVOČ, prípadne sú aktívni v praktickom prostredí a s ich prácou sú spokojní či už pacienti v nemocnici, resp. klienti v sociálnych zariadeniach, sú tiež finančné ohodnocovaní.
Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity má v súčasnosti 957 študentov denného štúdia, externých študentov a študentov vo vedeckej príprave, doktorandov (PhD.); plus 165 študentov MPH - špecializačného postgraduálneho štúdia.
„Veľmi ma mrzí, že každoročne odchádzajú zo Slovenska študovať do zahraničia, najmä do Českej republiky, tisíce maturantov, a pritom napríklad práve naša fakulta im môže ponúknuť naozaj kvalitné vysokoškolské štúdium v zdravotníckych odboroch a sociálnej práci“, hovorí dekan J. Slaný.
Fakulta, na čele ktorej stojí, umožňuje štúdium štyroch odborov: ošetrovateľstvo (v súčasnosti chýba na Slovensku niekoľko tisíc sestier!), verejné zdravotníctvo a laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve.
Ďalej je to sociálna práca, ktorá je z hľadiska vývoja našej spoločnosti (starnúca populácia, zdravotný stav obyvateľstva, problémy dnešnej rodiny atď.) ďalším vysoko perspektívnym odborom.
„Všetky tieto štyri odbory patria medzi takzvané pomáhajúce profesie, ich cieľom je teda pomáhať druhým ľuďom, a to pri súčasnej vysokej odbornosti, ktorú naši študenti počas štúdia na našej fakulte získavajú. Prakticky všetci naši absolventi po promócii našli a majú svoju prácu, je o nich a ich profesie v našej spoločnosti veľký záujem,“ myslí si J. Slaný.
A práve štipendiá, ktoré „jeho“ fakulta študentom poskytuje, by mohli vzdelanie v daných odboroch ešte zatraktívniť.