TRNAVA. Bohatú históriu dobrovoľných hasičov v meste priblíži výstava archívnych dokumentov a zbierkových predmetov Bohu na slávu, blížnemu na pomoc, ktorú pri príležitosti 150. výročia od založenia Dobrovoľného hasičského zboru v Trnave otvoria v piatok 30. novembra o 11:30 v priestoroch Štátneho archívu v Trnave.
Zástava z roku 1922
Záujemcovia budú mať možnosť na výstave vidieť napríklad zápis o schválení prvých stanov Dobrovoľného hasičského zboru v Trnave z magistrátnych protokolov mesta zo 4. novembra 1868, fotografie hasičov pôsobiacich v zbore zo 70. rokov 19. storočia, reklamné letáky s vyobrazením starej hasičskej techniky, pozvánky na plesy a podujatia hasičov z územia celého Rakúsko – Uhorska.

„Z vystavených zbierkových predmetov dávame do pozornosti zástavu z roku 1922, hasičský strhávací hák, modely hasičských áut či diorámu trnavskej hasičskej stanice. Prezentované sú aj uniformy, hasičská literatúra, obrazy a portréty trnavských hasičov,“ priblížila výstavu Júlia Ragačová, riaditeľka Štátneho archívu v Trnave.
Bohu na slávu, blížnemu na pomoc!
Dobrovoľný hasičský zbor v Trnave vznikol pred 150 rokmi v novembri 1868. Jeho valné zhromaždenie schválilo stanovy zboru 1. novembra, mestské zastupiteľstvo ich na svojom zasadnutí schválilo 4. novembra.
„V roku 1868 bol položený základný kameň tradície, ktorá pretrvala doteraz. Bola postavená na myšlienke ochrany zdravia a majetku blížnych pred ohňom, vodou a inými živlami, často aj s nasadením vlastného života. Nositeľom tejto myšlienky je aj tradičné heslo dobrovoľných hasičov „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc!“, ktoré sa stalo aj ústredným mottom a názvom výstavy,“ dodala Ragačová.
Existujú dodnes

Súčasťou vernisáže výstavy bude aj posvätenie novej zástavy trnavských dobrovoľných hasičov. Výstavu pripravili spoločne Štátny archív v Trnave, Dobrovoľný hasičský zbor Trnava – centrum a mesto Trnava, na príprave sa podieľalo aj Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Trnave.
Dobrovoľní hasiči mali nezastupiteľnú úlohu v meste až do polovice minulého storočia, kedy ich hlavné poslanie prevzal profesionálny hasičský zbor. Organizácia dobrovoľných hasičov napriek tomu dodnes existuje, svoju činnosť orientuje predovšetkým na prevenciu a na propagáciu nezištnej pomoci blížnemu.
Dokumenty z rokov 1868 až 2010
Pred vznikom Dobrovoľného hasičského zboru patrilo hasenie a prevencia požiarov do kompetencie mesta. Nezastupiteľnú pozíciu pri ňom mali cechy, ktoré sa objavujú vo všetkých požiarnych poriadkoch. Ich privilegované postavenie sa však v priebehu 19. storočia stávalo prežitkom, ktorý bránil v rozvoji remesiel a priemyslu, čo spôsobovalo úpadok cechov. Aby sa obyvatelia mesta chránili pred stále hroziacim nebezpečenstvom požiaru, založili na návrh Kajetána Zandla v roku 1848 v Trnave občiansku stráž, podriadenú mestskému policajnému kapitanátu.

Mala na starosti požiarnu bezpečnosť mesta a v lete stavala nočnú stráž. V období Bachovho absolutizmu boli spolky a dobrovoľné organizácie vnímané ako možnosť odporu voči Viedni. Uvoľňovanie pomerov, zavŕšené rakúsko-uhorským vyrovnaním, vyústilo v založenie prvého dobrovoľného hasičského zboru v roku 1866 v Šoprone a o rok neskôr aj v Bratislave a v novembri 1868 v Trnave. Dejiny Dobrovoľného hasičského zboru v Trnave od jeho založenia je možné podrobne dokumentovať z archívneho fondu, ktorý je uložený v Štátnom archíve v Trnave. Má rozsah 6,36 bežných metrov a obsahuje dokumenty z rokov 1868 – 2010.