TRNAVA. Južný obchvat Trnava potrebuje, svoje by o tom vedeli hovoriť ľudia z ulíc Nerudova a Golianova na sídlisku Linčianska, kadiaľ je presmerovaný odklon tranzitov.
Denne im popod okná prejdú stovky nákladiakov a kamiónov.
A budú naďalej, pokiaľ sa neotvorí južný obchvat. Aj napriek viacerým už zrealizovaným požiadavkám Slovenskej správy ciest (SSC) na samosprávu sa začiatok jeho výstavby stále posúva.
Je už v plánoch
„Opakované stretnutia, ponuka na spoluúčasť pri financovaní výkupu pozemkov, menili sme územný plán podľa požiadaviek Slovenskej správy ciest. Obchvat už v plánoch majú zaradený, ale ako nám priznali na ministerstve, štát naň nemá peniaze a spoliehajú sa na finančné zdroje z Európskej únie,“ povedal Peter Bročka, primátor Trnavy. Ako je na tom južný obchvat, sme zisťovali priamo na Slovenskej správe ciest.

Tam nám potvrdili, že pre ďalší postup prípravy je potrebné získať do konca roka územné rozhodnutie, aktualizovať časť dokumentácie pre stavebné povolenie, ktoré zahŕňa prieskumy, podklady pre vyňatie pôdy z pozemkového fondu či majetkoprávne usporiadanie stavby.
Ďalej treba zrealizovať výkupy, získať potrebné rozhodnutia pre stavebné povolenia, vypracovať dokumentáciu na ponuku a vyhlásiť verejnú súťaž na zhotoviteľa.
Aktuálne vraj SSC obnovuje vyjadrenia k jednotlivým úradným rozhodnutiam, zabezpečuje sa aj potrebný výrub stromov.
Znova posun
Začiatok výstavby obchvatu znova posunuli. Tentokrát na jún 2022. Termín má však viaceré podmienky.

„Ak príprava bude prebiehať bez potreby vyvlastňovania, ak bude plynulý postup verejného obstarávania bez odvolávania, ak budú pridelené prostriedky na prípravu a realizáciu stavby,“ napísala Lucia Karelová, hovorkyňa SSC.
Jeho výstavbu odhadli na 16 až 20 mesiacov. Predpokladané náklady podľa našich informácií odhadli na 36 miliónov bez DPH, na výkup pozemkov by malo ísť ďalších viac ako 9 miliónov eur.
Na radnici sú skeptickí. Štúdia síce potvrdila dôležitosť obchvatu mesta Trnavy, no v súčasnosti nie je v rebríčku priorít riešenia problematických úsekov ciest v rámci celého Slovenska. SSC uprednostnila obchvaty Brezna, Holíča a Senice.

„Finančné prostriedky na realizáciu zatiaľ nie sú, jedine možné financovanie pripadá na fondy EÚ, kde programové obdobie na rok 2020 už končí a v podstate sú financie dnes vyčerpané. Časový výhľad na realizáciu nie je možné stanoviť, možnosť financovania sa javí v pravdepodobnom budúcom programovom období 2020 – 2027,“ zhrnul Tomáš Guniš, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií mesta Trnava.

Na radnici dúfajú, že SSC rozhoduje o prioritách podľa odborných argumentov.
„Je však zarážajúce, ak samotný minister financií nahlodá dôveru mesta v objektívnosť priority južného obchvatu,“ skonštatoval Guniš.
Ešte v septembri sa totiž Peter Kažimír v Trnave na margo južného obchvatu vyjadril, že spoliehať sa na totálnu objektívnosť procesu, že projekt príde na rad len na základe férových parametrov, je jednoducho málo.
Preto zatiaľ neostáva nič iné, iba čakať, že sa južný obchvat Trnavy dostane medzi priority.