TRNAVA. Problém s Koniarekovou sa ťahá už niekoľko rokov. „Mini“ sídlisko v blízkosti závodu ŽOS leží na pozemkoch, ktoré patria železniciam.
Mesto sa ich už roky snaží získať, zadarmo to však nebude.
Rokovali so železnicami,no nedotiahli to
Ešte minulé vedenie na čele s Vladimírom Butkom rokovalo so Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR) o zámene. Koniarekovu chceli vymeniť za parkovisko pred železničnou stanicou a niekoľko ďalších pozemkov v meste.

Transfer sa nakoniec nepodarilo dotiahnuť do konca. Súčasné vedenie výmenu odmieta, so železnicami intenzívne rokuje o odkúpení pozemkov.
Predmetné pozemky na Koniarekovej označili ŽSR za nepotrebný majetok a chcú ho predať. „Musíme však postupovať v súlade so zákonom o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby. Podmienkou realizácie prevodu je kúpna cena v minimálnej výške všeobecnej hodnoty majetku podľa znaleckého posudku, respektíve účtovnej hodnoty,“ popísala Martina Pavliková, hovorkyňa ŽSR.
Možný je aj priamy prevod na mesto, musia sa však dodržať vyššie uvedené cenové podmienky a tiež podmienky verejnoprospešného účelu využitia týchto nehnuteľností. Za koľko to predajú, zatiaľ nezverejnili.
Odhadli to na státisíce
Ohľadne ceny sme sa pýtali aj na radnici. Dozvedeli sme sa iba to, že pôjde o „nemalú“ čiastku, ktorú odhadli na státisíce. Kúpu pozemku musia odobriť mestskí poslanci.
Tibor Pekarčík, viceprimátor Trnavy, nám v telefonickom rozhovore potvrdil, že cenu by mala zraziť nadol aj zámena mestských pozemkov, ktoré sú v tesnom kontakte s infraštruktúrou železničnej dopravy a ŽSR majú o ne záujem. Ak pôjde všetko bez komplikácií, Pekarčík dúfa, že Koniarekova by sa mohla stať mestskou už v priebehu budúceho roka.

Domáci, ktorí žijú v osemposchodových činžiakoch, sa už viackrát sťažovali na aktuálny stav. Železnice tam kosia dvakrát za rok a riešia iba mimoriadne udalosti. Chýba zázemie, lavičky, mobiliáre či detské ihriská. To by sa mohlo zmeniť po tom, čo prejde Koniarekova pod mestskú správu.