TRNAVA. Ešte v polovici októbra vypustili vodnú nádrž Boleráz. Dôvodom bola kontrola zatopených častí hrádze. Rybári museli zabezpečiť výlov a prevoz rýb do susedných nádrží.
Náhodný okoloidúci zavesil na svoj facebook fotku stoviek uhynutých rýb na brehu po vypustení vody. Desivý záber na margo ktorého sa pýta, kto je za túto situáciu zodpovedný.

Zisťovali sme podrobnosti
Podrobnosti sme zisťovali na Rybárskom zväze v Trnave i u hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), ktorý má na starosti vodnú nádrž.
O jej vypustenie požiadal SVP Okresný úrad v Trnave ešte v apríli. Účelom úplného krátkodobého vyprázdnenia je kontrola trvalo zatopených častí telesa hrádze, hradiacich konštrukcií a stavebných objektov vodnej stavby.
„Počas vypustenia boli operatívne odstránene drobné poruchy vzniknuté opotrebením. V rámci vypustenia nádrže sa odstraňuje aj časť nánosov z dna nádrže, ktoré sa nachádzajú najmä v okolí odberných objektov pri hrádzi vodnej stavby,“ popísal Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku s tým, že opätovne ju chceli napúšťať 11. novembra.
Termín však o týždeň posunuli. Dôvodom bol zámer vyťažiť čo najviac sedimentu v okolí hrádze. Ten vozia na pozemky SVP v okolí nádrže. Celkovo minuli na akciu približne 150 tisíc eur. Do konca roka by mala voda dosiahnuť úroveň zimnej prevádzky.
Výlov zabezpečovali rybári
Výlov rýb počas vypúšťania zabezpečovala Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Trnave. Od jej tajomníka, Tomáša Dobrovodského, sme sa dozvedeli aj to, prečo tieto ryby nedokázali zachrániť.

„Pokiaľ sa bavíme o uhynutých rybách, tak sa nejedná o žiadne ušľachtilé druhy, ide o zmutovanú formu pleskáča, ktorá vznikla krížovým párením viacerých druhov takzvanej bielej ryby,“ povedal Dobrovodský s tým, že tieto ryby sú mimoriadne náchylné na kvalitu vody a preto pri postupnom znižovaní hladiny vody počas výlovu sa postupne kalila s veľkými nánosmi bahna a preto prišlo k bežnému úhynu týchto rýb.
Nepremiestňovali by ich
Aj keby mali k dispozícii viac dobrovoľníkov, pleskáča by do iných vodných nádrží nepremiestňovali. Vo vodnej nádrži Boleráz ich vraj bolo niekoľko násobne viac, než predpokladali.