TRNAVA. „Na Slovensku v súčasnosti už síce existuje sieť odborníkov z rôznych rezortov, ale majú rôznu kvalifikáciu na prácu s obeťami násilia a rôzne kompetencie. Nie sú nimi však pokryté všetky oblasti Slovenska“, povedala po konferencii s názvom „Čo s bielymi miestami v efektívnej pomoci obetiam násilia na Slovensku?“ Eva Mydlíková, vedúca Katedry sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave.
Ako ďalej uviedla, spomínaní odborníci majú nestabilné a podvýživené financovanie odbornej pomoci obetiam násilia, postavených na nesystémovej projektovej podpore.
Účastníci konferencie, ktorá sa na pôde Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave konala 6. novembra, dospeli v súvislosti s problematikou domáceho násilia k vyhláseniu, že medzi odborníkmi a rezortmi samotnými chýba kooperácia pri pomoci obetiam násilia.
„Nemáme v regiónoch také organizácie, ktoré by pokrývali celý proces práce s obeťou násilia ako sú vyhľadávanie, diagnostika a intervencia. Chýba postgraduálne, špecializované vzdelávanie odborníkov jednotlivých rezortov a teda aj funkčné miesta špecialistov na regionálnych pracoviskách“, hovorí Mariana Kováčová, riaditeľka Centra Slniečko.
Podľa jej slov, tieto kompetencie sú určované rezortnými legislatívnymi predpismi. „Tie všetky síce smerujú k ochrane obete násilia, ale navzájom neladia, ba niekedy sú až vo vzájomnom rozpore (prakticky nefunguje prepojenie inštitútu vykázania s následnou pomocou obetiam), napríklad chýbajúce intervenčné centrá, špecializované centrá pre obete domáceho násilia v zákone o sociálnych službách.“
Organizátormi konferencie bola nezisková organizácia Centrum Slniečko v spolupráci s Katedrou sociálnej práce Trnavskej univerzity.
Finančne projekt podporila dánska nadácia The Velux Foundation a Ministerstvo spravodlivosti SR. Jedným z jej záverov je konštatovanie, že Nový zákon o obetiach 274/2017 síce garantuje pomoc obetiam násilia, ale v praxi ho nemá kto vykonávať – nedostatočná právna, sociálna a psychologická ochrana obete.
Autor: ab