TRNAVA. Mestské trhy v Trnave majú dlhoročnú tradíciu, bola nimi známa už stredoveká Tyrnavia. Konali sa vždy v sobotu. Trnavský rínek na ne nadväzuje. A darí sa mu to.
Predajcov si starostlivo vyberajú, dávajú dôraz na regio-nálny či lokálny pôvod a aby sa na trhu prezentovali priamo výrobcovia či pestovatelia.
V sobotu (20. október) sa uskutočnil v poradí už pätnásty. O tom, kam má táto zaujímavá akcia našliapnuté, sme sa porozprávali s jednou z organizátoriek Júliou Čipčalovou Oravcovou z neziskovej organizácie Bronco, ktorá Rínek organizuje v spolupráci s mestom.

Rínek je o „handmade“ predajcoch, dobrom jedle, stretnutiach a kvalitnom hudobnom sprievode. Má už svoju povesť. Ako sa zmenil za tých päť rokov, čo ho organizujete?
– Trnavský rínek je živý organizmus, ktorý sa z roka na rok mení. Začínali sme na Divadelnej ulici so 40 predajcami. Dnes ich máme takmer 130. Po pár Rínkoch sa nám splnil sen a presunuli sme sa na Kapitulskú ulicu a Mikulášske námestie.
Medzičasom sme sa už dokonale zohrali ako tím. Nielen my organizátori, ale aj naši dobrovoľníci a „pomocníci“, ktorí nám pomáhajú v deň Rínku.
Organizácia trhu je priamo spojená s ľuďmi z nášho komunitného centra Kubik, a aj to nám pomáha prinášať vždy nové nápady na sprievodné podujatia alebo spôsob organizácie a prípravy.
V neposlednom rade sa zväčšilo množstvo zaujímavých lokálnych výrobcov a predajcov, takže v súčasnosti je už skutočne z čoho vyberať. Taktiež musíme vyzdvihnúť spoluprácu s mestom.
Ako sa darilo tomu poslednému Rínku?
– Počasie aj atmosféra trhu vyšli úplne skvelo a zdá sa, že sme sa Trnavským rínkom rozlúčili s krásnym babím letom. Nadmieru spokojní sme aj s návštevnosťou. Najmä pred obedom a okolo obeda sme pociťovali najväčší nápor ľudí.
Koľko predajcov ste pozvali, aký sortiment ponúkali?
– Vo finále sme mali celkovo 129 predajcov. Čo sa týka sortimentu, šlo o lokálne výrobky (oblečenie, módne doplnky, hračky, rôzne bytové a kvetinové dekorácie), lokálne potraviny, knihy a starožitnosti a, samozrejme, jedlo, nápoje a rôzne pochutiny.
Odkiaľ všadiaľ prišli?
– Pri výbere sa sústredíme na náš región, ale neodmietame zaujímavých predajcov z iných lokalít. Aj preto mávame predajcov z celého Slovenska – od východu až po západ.
Podľa akého „kľúča“ ich vyberáte?
– Na každom Rínku sa snažíme obmeniť predajcov. Polovicu tvoria overení predajcovia, ktorých ľudia majú radi a na Rínku ich vyhľadávajú.
Zvyšný počet obmieňame a snažíme sa priniesť vždy nejaké novinky, podporiť nové vznikajúce značky a výrobu. Najdôležitejšími kritériami však ostávajú: lokálnosť, originalita a poctivosť výrobkov.
Čo patrilo medzi top, o čo bol najväčší záujem?
– Veľký záujem bol o jedlo a nápoje, pretože, mnohí návštevníci spojili príjemné a užitočným a prišli si na Rínek dať sobotný obed či poobednú kávičku a koláčik.
Mnohí predajcovia nám hlásili, že toho predali viac než očakávali, niektorí dokonca úplne vypredali svoj sortiment už v skorých poobedných hodinách.
V rade však stáli ľudia i pri stánku Čiernych dier, ktoré na trh priniesli päť nových grafík trnavských stavieb, pri predajcoch s textilnými hračkami, oblečením alebo rastlinnými olejmi či orechovými maslami.
Kto všetko sa staral o zábavu, prišlo veľa detí?
– Pre deti bol pripravený bohatý celodenný program: koncerty, divadielka a kreatívne dielne, ktoré prebiehali po celý deň v parku.
Detí prišlo viac než dosť a myslíme si, že sa veľmi dobre bavili. Do prípravy dielní sa zapájajú viaceré lokálne škôlky a školy a tešíme sa z našej spolupráce.
Na zadnom dvore synagógy sa zasa uskutočnila diskusia so Simonou Jurčovou o jej novej knihe „Trnava – prechádzka v čase“, v ktorej rozoberá históriu jednotlivých ulíc, domov a zaujímavých trnavských osobností.
V čom vidíte rozdiel medzi jarným a jesenným Rínkom?