TRNAVA. Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) v Trnave je pripravený nezištne pomáhať blížnym v najťažších životných situáciách už 150 rokov. Mestské zastupiteľstvo v Trnave schválilo prvý štatút zboru 4. novembra 1868, tento dátum je považovaný za deň jeho vzniku.
Podľa tohto dokumentu boli členovia hasičského zboru povinní starať sa pri požiari o životy a majetky ľudí. Povinní boli tiež zúčastňovať sa cvičení, inšpekcií v divadle a pri požiarnom poplachu prísť na radnicu. Štatút im ukladal plniť úlohy "v najväčšej tichosti a bez slova".

V čase vzniku dobrovoľného hasičského zboru mala Trnava za sebou niekoľko veľkých požiarov, ktoré mesto takmer zničili. Predtým patrila protipožiarna ochrana do kompetencie mestského kapitána. Dobrovoľní hasiči fungujú v Trnave dodnes, aj keď tú najdôležitejšiu úlohu, zachraňovať v prípade požiarov životy ľudí a ich majetok, prevzali na seba v polovici minulého storočia profesionálni hasiči.
"V súčasnosti plní Dobrovoľný hasičský zbor v Trnave predovšetkým preventívnu funkciu, naše požiarne hliadky pôsobia pri rôznych kultúrnych alebo športových podujatiach. Plníme tiež propagačnú úlohu, hasičstvo prezentujeme v školách škôlkach, robíme požiarno – ukážkové cvičenia," povedal o terajších úlohách dobrovoľných hasičov Róbert Jalovec z DHZ Trnava.

Dobrovoľní hasiči sa však dostávajú aj k skutočným zásahom. "Jednou z úloh je byť nápomocní Okresnému riaditeľstvu Hasičského a záchranného zboru v Trnave. Ak nás zavolajú, sme povinní nastúpiť, či už sú to povodne po prívalových dažďoch alebo napríklad veterné smršte," dodal. Úplné začiatky dobrovoľnej hasičskej organizácie im pripomína ručná striekačka ich predchodcov, ktorá má už 149 rokov, je v pôvodnom stave a stále je funkčná.
Trnavskí dobrovoľní hasiči uchovávajú aj ďalšie vzácnosti, ktoré pripomínajú bohatú históriu a dôležitosť hasičského zboru v živote prvého slobodného kráľovského mesta na území dnešného Slovenska. Významné výročie, akým 150 rokov od vzniku zboru je, si podľa Jalovca plánujú pripomenúť v spolupráci so Štátnym archívom v Trnave výstavou na konci novembra.

Dobrovoľní hasiči v minulosti často s nasadením vlastných životov chránili mesto pred ničivým ohňom. O ich obetavosti svedčí aj pamätná tabuľa na jednom z domov v blízkosti radnice, ktorá pripomína požiar zo 4. novembra 1899, pri ktorom utrpelo ťažký úraz desať členov dobrovoľného hasičského zboru.