TRNAVA. Hneď v prvý deň padla hranica 840 kilogramov. V kategórii dorastencov sa stal absolútnym víťazom český pretekár Matěj Syrovátka. V drepe dosiahol 19-ročný borec výkon 320 kg, na lavičke vytlačil 201 kg a v mŕtvom ťahu si pripísal 320 kg. Vo všetkých troch disciplínach prekonal svetový rekord vo svojej váhovej a vekovej kategórii. Spolu dosiahol v trojboji výkon 841 kg. Zo slovenských zástupcov skončil najlepšie Martin Šuverík. V celkovom poradí obsadil 18-ročný člen Iron Clubu Bratislava druhé miesto s celkovým výkonom 700 kg v trojboji, keď drepol 270 kg, vytlačil 167,5 kg a v mŕtvom ťahu potiahol 262,5 kg.
Súťažil aj 85-ročný pretekár
Anton Frič sa postaral o najlepší slovenský výkon dopoludňajšieho utorkového programu WUAP Majstrovstiev sveta v silovom trojboji. V kategórii masters upútal výkonom 712,5 kg, vďaka čomu pri prepočte na vek získal do hodnotenia 764,87 bodov.
Štyridsaťpäťročný Cíferčan súťažil vo váhovej kategórii do 100 kg.
Najlepší výkon predpoludňajšej skupiny predviedol 70-ročný Ladislav Kiss z Maďarska, ktorý v rovnakej hmotnostnej kategórii nadvíhal 530 kg, pri prepočte na vek cez tabuľky však získal až 859,5 bodov. Pozornosť pútal aj vôbec najstarší pretekár na štartovej listine šampionátu 85-ročný Csaba Keszthelyi, ktorý dosiahol v silovom trojboji až na hranicu 295 kg, pričom vytvoril nové svetové rekordy.
Potlesk sa ozýval pri pokusoch 66-ročného Trnavčana Františka Alberta. Muž, ktorý prekonal vážne zdravotné problémy so srdcovo-cievnym systémom, sa po štyroch rokoch vrátil na súťažné pódium a rovnako ako Keszthelyi zaznamenal v silovom trojboji celkovo 295 kg. „Môj ošetrujúci lekár hovorí, že by asi kvôli mne mali prepísať učebnice pre lekárov. Chcem ukázať ľuďom, že aj po ťažkých zdravotných problémoch sa dá vrátiť k športovaniu. Ľudia by mali cvičiť, starať sa o seba a dbať na životosprávu v každom veku,“ povedal František Albert.
Prišlo aj na ženy
Stredajšie predpoludnie patrilo na svetovom šampionáte v silovom trojboji v Trnave 33 ženám. Nemka Nadia Otter sa stala absolútnou víťazkou stredajšieho programu ženskej kategórie na WUAP Majstrovstvách sveta v silovom trojboji. V drepe, tlaku na lavičke a mŕtvom ťahu nadvíhala dovedna 605 kg, čo pri prepočte na jej vek (35 rokov) znamenalo do celkového hodnotenia 892,375 bodov. Otter ukázala skutočnú kvalitu, dosiahla výsledky, za ktoré by sa nehanbili ani mužskí pretekári.

Pozornosť na pódiu pútala i Tamecia Robinson (39). Vo váhovej kategórii nad 90 kg táto 39-ročná Američanka vyhrala s celkovým výkonom 365 kg. Najúspešnejšou Slovenkou bola Elena Šímová. Štyridsaťročná Košičanka v kategórii do 75 kg prekonala svetové rekordy v drepe (vylepšila ho na 200 kg) a tlaku na lavičke (105 kg). Celkovo nadvíhala v troch disciplínach 490 kg, čo jej prinieslo 778,61 bodov. Sympatický výkon podala okrem iných aj Bianka Kováčiková z klubu 365 Gym Trnava. Domáca pretekárka spadajúca ešte do kategórie junior do 56 kg prekonala v drepe výkonom 150 kg svetový rekord.
Vrchol podujatia
Vrcholom WUAP Majstrovstiev sveta v silovom trojboji bol program v stredu podvečer. Na pódiu padali skvelé výkony, pretekári v celkovom sumári atakovali 900-kilogramovú hranicu!

Absolútnym víťazom dňa sa stal Gábor Bencze. Tridsaťosemročný Maďar vážiaci 124 kg nadvíhal dovedna 892,5 kg, keď v drepe zaznamenal 345 kg, v tlaku na lavičke 215 kg a v mŕtvom ťahu 332,5 kg. Na druhom mieste skončil s celkovým výkonom 880 kg Radovan Ondričko (28), ktorý bol zároveň najlepším spomedzi slovenských pretekárov. Pozoruhodné čísla dosiahol 123,3 kg vážiaci Prešovčan najmä v drepe, kde s výkonom 370 kg prekonal vo svojej vekovej a váhovej kategórii svetový rekord.
Spomedzi Trnavčanov zaujal Andrej Katrenčík (26). Zástupca Sport Clubu Pohoda dosiahol v silovom trojboji hranicu 800 kg a môže sa pochváliť novým svetovým rekordom vo svojej kategórii za 210 kg v tlaku na lavičke. Celkovo v stredu súťažilo až 90 pretekárov, i preto posledný súťažný výkon padol až pätnásť minút po polnoci.
Koniec týždňa
V kategórii masters sa postaral o dvojnásobné prekonanie rekordu Bosniak Sejfo Šehovič. Slovenský pretekár Tomáš Ryšavý sa stal absolútnym víťazom piatkového programu na WUAP Majstrovstvách sveta v silovom trojboji.
V piaty deň podujatia sa súťažilo výlučne len v disciplíne mŕtvy ťah. Dvadsaťsedemročný Komárňan spadajúci do váhovej kategórie 82,5 kg vytvoril svetový rekord, keď dvihol 300 kg. Pri prepočte na telesnú hmotnosť nezískal nikto z ostatných pretekárov väčší počet bodov, čo vynieslo Ryšavému titul absolútneho víťaza.
Celkovo v piatok súťažilo až 130 pretekárov, medzi ženami dominovala 28-ročná Mariša Golob zo Slovinska, ktorá dosiahla vo váhovej kategórii do 60 kg výkon 162,5 kg. V spojenej kategórii dorastencov a juniorov triumfoval 20-ročný Čech Martin Havlíček s výsledkom 335 kg. Medzi pretekármi kategórie masters, teda nad 40 rokov, predviedol najlepší výkon Sejfo Šehovič (59) z Bosny a Hercegoviny vážiaci 75 kg.
Vyhral s výkonom 245 kg, čo bol svetový rekord, ten však vzápätí ešte vylepšil, keď si pridal aj doplnkový štvrtý pokus, v ktorom výkon ešte vyšperkoval na 250 kg.
Šesťnásobná babička vyhrala medzi ženami
V sobotu sa v akcii v tlaku na lavičke predstavili ženy a muži, pretekári vekovej kategórie masters, teda nad 40 rokov. Absolútne najväčšiu váhu dňa vytlačil Američan Lonnie Dickinson (49). Najťažší pretekár celého podujatia vážiaci 154,6 kg vytlačil v kategórii masters bezkonkurenčných 260 kg.
Medzi ženami triumfovala Libuše Leiblová z Českej republiky. Už šesťnásobná babička patrí stále k svetovej špičke. Na lavičke vytlačila 130 kg a pri prepočte získala 186,42 bodov.

Najlepším Slovákom bol v sobotu Ladislav Kollár z Komárna s výkonom 120 kg. Vo váhovej kategórii do 82,5 kg tento 75-ročný pretekár vytvoril svetový rekord. Vekový koeficient mu zabezpečil prvenstvo medzi oveľa ťažšími krajanmi. Trnavský región najlepšie reprezentoval Michal Juriš z Bolerázu. Zástupca Gym studio Albert v treťom pokuse pokoril 116 kg, čo bol v jeho kategórii (70 rokov a 110 kg hmotnosti) tiež svetový rekord.
Záverečný deň
V nedeľu doobeda podal najlepší výkon známy Maďar Lászlo Mészáros, ktorý vytlačil 280,5 kg a stal sa s novým svetovým rekordom absolútnym víťazom spomedzi všetkých 52 zúčastnených pretekárov. Čech Vlastimil Kužel vyhral svoju váhovú kategóriu do 110 kg s výkonom 247,5 kg a v celkovom poradí obsadil druhú priečku. Irfan Muhič z Bosny a Hercegoviny na lavičke potlačil 255 kg, čo síce vo váhovej kategórii do 140 kg stačilo len na druhé miesto za Mészárosom, ale v celkovom poradí pri prepočte cez hmotnostný koeficient skončil tretí. Najlepší Slovák Ondrej Oláh z Fiľakova sa umiestnil v absolútnom poradí jedenásty. Druhý najľahší pretekár dňa, ktorý štartoval v kategórii do 67,5 kg, zatlačil 150 kg a získal titul majstra sveta.
Rekordy
Vytlačil 370 kilogramov! Maďar Richárd Buda počas záverečného dňa WUAP Majstrovstiev sveta v silovom trojboji dokázal v superdrese nad seba dvihnúť najväčšiu hmotnosť celého podujatia.
Dvadsaťpäťročný pretekár sa stal zároveň absolútnym víťazom nedeľňajšieho programu šampionátu. Druhý skončil Filip Stanko z trnavského 365 Gym Trnava, vytlačil 262,5 kg. Stanko zároveň vyhral hmotnostnú kategóriu do 90 kg.

Medzi ženami triumfovala Trnavčanka Terézia Haladová (45) z tímu Sport Club Pohoda, ktorá s výkonom 115 kg prekonala svetový rekord vo svojej váhovej kategórii. Skvelým výkonom sa predviedol Slovák Ján Velgos. Spojenú skupinu dorastencov a juniorov vyhral tento stále len 17-ročný borec s výkonom 330 kg, čo je zároveň nový svetový rekord. Medzi pretekármi masters vyhral so súťažným výkonom 300 kg český reprezentant Viktor Kudi. Disciplína tlak na lavičke v superdresoch ukončila sedemdňový maratón svetového šampionátu v Mestskej športovej hale v Trnave, ktorý sa stretol u účastníkov s pozitívnymi ohlasmi.
„Pretekári nadvíhali neskutočné množstvo kilogramov, ktoré sa blížili k tisícke ton. Máme veľkú radosť, že zástupcovia a pretekári viacerých krajín sa vyjadrili, že šampio-nát organizovaný na Slovensku, môže byť braný ako vzorový aj pre nasledujúce šampio-náty federácie WUAP,“ povedal Rudolf Siska, prezident Svetovej federácie silového trojboja (WUAP) a zároveň hlavný organizátor MS v Trnave.
„Účastníci prejavili uznanie a vďaku za pripravené podmienky. Osobne som veľmi spokojný, chcem sa poďakovať celému môjmu organizačnému tímu, pretože odviedol skvelú prácu. Spokojnosť pretekárov so šampionátom je uznaním aj pre ľudí, ktorí priložili ruku k dielu,“ dodal.
Autor: TLAč, JAK, STC