PIEŠŤANY. Približne 300-met-rový úsek chodníka na ulici Pod Párovcami, vedľa Mestského parku v Piešťanoch, je už hotový. Jeho obnova sa predĺžila, aj cena je vyššia. Spôsobili to korene odrastených stromov, s ktorými pôvodný projekt nerátal.
Úroveň chodníka preto museli zdvihnúť, zmeny môžu vytvárať diskomfort pri vystupovaní z auta, chodník totiž lemujú pozdĺžne parkovacie miesta. Medzi ním a cestou je šikmý, približne metrový pás, ktorý vyložili dunajským štrkom. Okruhliaky sú v porovnaní s vážskym podstatne väčšie.
„Z dôvodu zmeny projektovej dokumentácie „Rekonštrukcia ulice Pod Párovcami“ na ochranu jestvujúcich stromov – líp malolistých a ich koreňových systémov, bola vyvýšená úroveň celého chodníka o 200 milimetrov, príčinou čoho vznikol výškový rozdiel medzi jestvujúcou komunikáciou a novovybudovaným chodníkom,“ napísala Annamária Voleková, vedúca kancelárie primátora.

Ako ďalej uviedla, pôvodne tam mali vysadiť trávu, ale z dôvodu sklonu terénu a zle prístupnej údržby ho nahradili dunajským štrkom.
Podľa jej slov by bol trávnik celý deň v tieni, problematická by bola aj jeho následná údržba, polievanie či kosenie, pre parkujúce autá. Ulica býva počas pracovného týždňa permanentne od rána plná, miesta sú totiž tesne za tabuľou spoplatneného centra.
Starší projekt
Podľa našich informácií radnica iba oprášila starý projekt, ktorý rátal s obnovou chodníkov na väčšej časti ulice. Ten vznikol v roku 2007, teda ešte v časoch predchádzajúceho primátora Rema Cicutta, pričom sa rátalo s výrubom líp malolistých a ich nahradením novými stromami.

„Súčasné vedenie mesta sa rozhodlo, že stromy nebude rúbať, ale pristúpi k zdvihnutiu chodníka. To je v zásade veľmi chvályhodné, ak by sa veci riešili komplexne a hneď sa vyriešila dostatočne aj otázka cyklistov, tak ako to požadovali odborné komisie MsZ. Aktuálne vykonané práce život cyklistom len skomplikovali,“ hovorí piešťanský poslanec Tomáš Hudcovič.
Podľa jeho slov niektorí odborníci nie sú zo zmien nadšení. Prekáža im vyspádovanie do parku a nie ku koreňom stromov. Tak isto považujú za problém kamene na ceste okolo kanálov. Panujú tu aj obavy, že veľké okruhliaky budú po čase porozhadzované po ceste.
Letná a zimná údržba by nemala byť problém, potvrdil zamestnanec nemenovanej spoločnosti, ktorá sa stará o údržbu ciest a chodníkov v Trnave. Komplikácie vidí skôr pri vystupovaní spolujazdca z auta.
Dávajte si pozor
„Ak si spolujazdec bude chcieť skrátiť cestu na chodník priamo cez štrk vo svahu, za každého počasia tam hrozí nebezpečenstvo úrazu. Rátam, že vzhľadom na sklon tu hrozí vytláčanie štrku, v tom lepšom prípade na parkovacie miesta, v tom horšom priamo na cestu,“ dodal s tým, že samospráva by mala vyznačiť širšie parkovacie miesta.

To však zrejme nebude možné, pretože ulica je už teraz dosť úzka. Pôvodný projekt totiž rátal s ponechaním parkovacích miest v línii stromoradia, kde sa doteraz stálo sčasti na chodníku medzi stromami. Pre zmeny a veľký sklon po zvýšení chodníka ich nakoniec museli vytvoriť v celej šírke na komunikácii.
Cesta je síce jednosmerná, ale teraz výrazne užšia, pričom v protismere po druhej strane po nej vedie cyklopás. „Autá teraz jazdia dosť blízko protiidúcim cyklistom. Navyše pruh pre cyklistov je samá jama, čo môže spôsobiť rôzne kolízie,“ dodal Roman z Piešťan.

Radnica pôvodne vysúťažila obnovu za necelých 137-ti-síc eur, zákazku vyhrala spoločnosť Cesty Nitra. Za práce navyše musí mesto doplatiť ďalších vyše 16-tisíc eur. Podľa našich informácií v tom nie je zarátaný štrk a sadové úpravy, ktoré sa vyšplhali na približne 2500 eur.
Podľa poslanca Tomáša Hudcoviča je vyše 150-tisíc eur za nie príliš dlhý úsek chodníka dosť peňazí. „Za 230-tisíc sa má robiť výrazne viac na Rastislavovej ulici. Za 150-tisíc sa robila kompletne celá Meštianska ulica, teraz za to máme jeden chodník,“ skonštatoval.