Dňa 16.10.2018 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie spoločného Výskumného pracoviska pre oblasť pozitrónovej emisnej tomografie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a spoločnosti BIONT a.s., Bratislava, ktoré bolo vybudované v priestoroch Fakulty prírodných vied UCM v Trnave, a to konkrétne v rámci jej experimentálneho pracoviska lokalizovaného v Špačinciach.
Otvorenia Výskumného pracoviska sa v zastúpení ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR zúčastnila štátna tajomníčka MŠVVaŠ Mgr. Oľga Nachtmannová, PhD., ďalej generálny riaditeľ sekcie vedy a techniky Mgr. PhDr. Marek Hajduk, PhD. a Ing. Róbert Szabó, PhD.
Za univerzitu sa zúčastnili rektor UCM v Trnave prof. Ing. Roman Boča, DrSc., prof. Ing. Jozef Lehotay, DrSc., dekan FPV UCM v Trnave doc. Ing. Jozef Sokol, CSc., mim. prof., vedúci Katedry ekochémie a rádioekológie a zároveň vedúci Pracoviska rádioekológie a nukleárnej analýzy doc. RNDr. Miroslav Horník, PhD. a predstavitelia spoločnosti BIONT a.s. - generálny riaditeľ Ing. Mgr. Martin Kabát, PhD. a doc. Ing. Peter Kováč, PhD.
Hlavným dôvodom pre vybudovanie uvedeného pracoviska bolo spoločné využívanie unikátneho experimentálneho zariadenia – pozitrónového emisného tomografu mikroPET, ktorý umožňuje realizovať výskumné aktivity predovšetkým v oblasti biomedicínskej chémie, farmácie, rastlinnej biológie a medicínskej diagnostiky.
Doc. Horník: „Ide o podobné diagnostické zariadenie ako CT-čko alebo magnetická rezonancia, ale fyzikálny princíp fungovania je iný. Základným princípom fungovania pozitrónového emisného tomografu je aplikácia látok rádioaktívne značených pomocou rádioizotopov - pozitrónových žiaričov, u ktorých je možné pozorovať vyžarovanie častíc - pozitrónov, ktoré pri kontakte so všadeprítomnými elektrónmi vytvoria energiu v podobe žiarenia.
Práve takto vzniknuté žiarenie v podobe gama-fotónov je možné následne detegovať uvedeným prístrojom a prakticky lokalizovať nádorové ochorenia alebo iné anomálie v ľudskom tele.. Relatívne malé množstvá rádioaktívnych prvkov, ktoré sa dostanú do tela pri vyšetrení, zaniknú do 24 hodín.“
Významným faktom je, že v podmienkach SR, a nielen v rámci vysokého školstva, ide o jediný prístroj tohto druhu.
Fakulta prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave je významnou súčasťou univerzity, má nadviazanú spoluprácu s mnohými významnými slovenskými a zahraničnými univerzitami a pracoviskami (Nemecko, USA, Ukrajina, Poľsko, Fínsko, Rakúsko, Japonsko, Litva, Chorvátsko, Srbsko, Česká republika a i.).
Okrem výučby akreditovaných študijných programov, ako sú aplikovaná informatika, aplikovaná biológia, aplikovaná chémia, biotechnológie, biomedicínska chémia a ochrana a obnova životného prostredia, je fakulta silne zacielená, a aj úspešná, v oblasti výskumu, ktorý sa realizuje vo viacerých výskumných pracoviskách a laboratóriách.
Medzi významné pracoviská a laboratóriá v tomto smere patria: Laboratórium biofotonických technológii, Geoinformačné centrum, Laboratórium pre prácu s geneticky modifikovanými organizmami, Pracovisko rádioekológie a nukleárnej analýzy zahŕňajúce Laboratórium pozitrónovej emisnej tomografie a Analyticko-diagnostické centrum ako súčasť Univerzitného vedeckého parku.
Na fakulte sú okrem uvedených aktivít vydávané recenzované vedecké časopisy v anglickom jazyku ,,Nova Biotechnologica et Chimica“ (v súčasnosti indexovaný v databázach EBSCO, Scopus a i.) a „Journal of Applied Mathematics, Statistics and Informatics“ (v súčasnosti indexovaný v databáze Inspec a v databáze Web of Science – Emerging Sources Citation Index).
