TRNAVA. Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci rozhodli, že Trnava sa bude uchádzať o nenávratný finančný príspevok v rámci výzvy projektu „Zvýšenie zamestnanosti príslušníkov marginalizovanej rómskej komunity“ zriadením miestnej občianskej hliadky. Tá by mohla znova fungovať na Linčianskej už od 1. januára.
Po prvýkrát sa hovorilo o občianskej hliadke v Trnave ešte na prelome rokov 2010 – 2011. Istý obyvateľ oslovil vtedy radnicu so žiadosťou, aby vytvorila rómsku hliadku, ktorá by na Coburgovej ulici dozerala na poriadok.
Za hliadkovanie požadoval primeraný plat. Nakoniec neuspel, problémom bola legislatíva. Občianske hliadky naše zákony totiž nepoznajú.
Peniaze z eurofondov
Prednedávnom sa rozbehli projekty financované z Európskeho sociálneho fondu zamerané práve na takúto činnosť. Trnava môže získať príspevok viac ako 43-tisíc eur na fungovanie občianskej hliadky počas dvoch rokov. Päť percent zo sumy prispeje mesto, približne 2100 eur.

Do mája fungovala v uliciach Linčianskej dvojčlenná hliadka. Päťdesiatdvaročná Tatiana Oleová so svojím dvadsaťdvaročným synom Danielom žijú na Linčianskej desiatky rokov, problémy sídliska sú im dôverne známe.
Zameriavali sa na poriadok na stojiskách komunálneho odpadu, ďalej upozorňovali tých, ktorí si mýlili stojiská so zbernými dvormi. V prípade preplneného kontajnera volali smetiarov.
Dozerali aj na psičkárov, dohovárali aj bezdomovcom, ak boli príliš hluční pred nákupným strediskom. Obchádzali aj okolie záhradiek vedľa Linčianskej, ľudia sa tam totiž často zbavujú odpadu.
Ľuďom chýbajú
Hliadkovali vždy od pondelka do piatka, od siedmej rána do tretej popoludní. Vystupovali najmä v úlohe oznamovateľa, nemali žiadne právomoci. Kedykoľvek mohli iba upozorniť políciu. A to často stačilo.
Ich činnosť v uliciach si všimli aj domáci, hodnotili ju iba pozitívne.

„Od 1. júna už nehliadkovali. Ľudia z Linčianskej sa ma pýtali, čo sa s nimi stalo. Oleová je schopná spacifikovať bezdomovcov, má už rešpekt,“ povedal Jozef Čavojský, ktorý sa dlhé roky usiluje, aby takéto hliadky v Trnave boli.
Spomenul aj to, že potrebné by boli aj na ďalších sídliskách. Napríklad na Prednádraží či na Družbe.
Spolupráca s mestskou políciou
V súčasnosti sú pani Oleová a jej syn na úrade práce. O znovuobnovení ich činnosti ich už informoval Čavojský. Potvrdili mu, že o prácu majú určite záujem.
„Všeobecne možno povedať, že každá iniciatíva zo strany občanov, ktorá smeruje k zlepšeniu stavu verejného poriadku, je pre nás vítaná a to najmä v zónach s bývaním v bytových domoch,“ doplnil Ivan Ranuša, zástupca náčelníka polície.
Poukázal aj na fakt, že činnosť takejto hliadky má svoje limity. „V tomto smere by bolo vhodné, aby občianske hliadky boli nami poučené a svojich právomociach, možnostiach a postupoch v jednotlivých prípadoch,“ zhrnul na záver.