TRNAVA. Mesto Trnava plánuje v Parku Janka Kráľa vyrúbať viac ako osemdesiat stromov, dôvodom je jeho chystaná obnova.
Z oznámenia o začatom správnom konaní vyplýva, že pod motorovými pílami má skončiť 35 javorov, 17 jaseňov, ďalej lipy, agáty pagaštany a ďalšie dreviny.
Mestské zastupiteľstvo v Trnave pritom park, ktorý bol založený ešte v 19. storočí, pred štyrmi rokmi vyhlásilo za mestské chránené územie. Cenný je práve pre vysoké zastúpenie veľkých stromov. V parku sú najstaršie stromy a pravdepodobne aj najstaršia aleja v meste.
Trnava vypísala na obnovu chráneného parku krajinársko-architektonickú súťaž, v ktorej minulý rok zvíťazil návrh z ateliéru Eduarda Guldana z Bratislavy.
Odmietli zmenu
Jeho návrh predpokladá jasné vymedzenie priestorov parku pre rôznych návštevníkov, ako sú rodiny s deťmi, mládež, cyklisti alebo bežci, pričom minimalizuje možnosť kolízie peších a cyklistov.

S uvedením do praxe to však nebude jednoduché, pretože niektoré navrhnuté prvky, konkrétne kaviarne, si vyžadujú zmenu územného plánu. Takýto krok jednoznačne odmietol výbor mestskej časti Trnava – západ. "Trnava má totálny deficit zelene, urobiť z jediného poriadneho parku lunapark je podľa môjho názoru mimo," vyjadril sa k zamýšľaným kaviarňam na rokovaní výboru jeho predseda Matej Lančarič, ktorý je aj viceprimátorom.
Park Janka Kráľa v Trnave mal po jeho založení plniť funkciu izolačného pásu medzi železnicou a mestskou štvrťou Špíglsál. V súčasnosti patrí medzi najvýznamnejšie polyfunkčné plochy zelene v meste.
Viac ako osem hektárov
"Význam parku je o to väčší, že administratívne územie mesta vykazuje deficit verejne dostupných plôch parkov a lesoparkov, ktoré majú najväčší význam pre kvalitu prostredia i kvalitu života občanov mesta," píše sa v zásadách využívania chráneného územia.

Celková rozloha parku je približne 8,5 hektára.