Senzačná premiéra!Spartak zdolal belgický Anderlecht

Futbalisti Spartaka Trnava si pri svojej premiérovej účasti v skupinovej fáze Európskej ligy vybojovali prvé tri body, ktoré zariadil Matej Oravec.

Futbalista Trnavy Matej Oravec sa raduje z gólu.Futbalista Trnavy Matej Oravec sa raduje z gólu. (Zdroj: TASR)

TRNAVA. Favorizovaní hostia začali podľa očakávania snahou zatlačiť Spartak pred jeho bránu, no Trnavčanom obrana fungovala spoľahlivo. Prvá vážnejšia situácia zo strany hostí prišla v 14. minúte, kedy tiesnený Dimata nenamieril presne. Aj ďalší priebeh prvého dejstva mal podobný priebeh. Skúsení hostia dominovali na lopte, boli futbalovejší, rýchlejší a domáci mali čo robiť.

Anderlecht sa snažil hroziť najmä zo štandardiek, no tie domáci dokázali pokryť a pritom vyčkávali na brejk. V 39. minúte vyšla hráčom Anderlechtu druhá rýchla akcia v zápase, Amuzu z kraja centroval a osamotený Dimata z hranice malého bieleho bodu poslal loptu hlavou nad bránu. Gól nepadol ani po sklepnutí Dimatom pre Santiniho, ktorý z voleja minul bránu, a tak skončil prvý polčas bez gólov.

SkryťVypnúť reklamu

V druhom polčase Spartak mierne hru vyrovnal, ale dominancia hostí bola badateľná. V 67. minúte prišla prvá veľká šanca aj pre Spartak, keď Radov center z priameho kopu poslal hlavou na zadnej žrdi nad bránu Bakoš. Vzápätí na opačnej strane skončil pretiahnutý center Trebela na brvne Chudého brány.

Spartak s blížiacim sa záverom ukázal, v čom je silný a prečo je v skupinovej fáze Európskej ligy. Z mála vyťažil maximum, keď sa v 79. minúte po rohovom kope na zadnej žrdi presadil hlavou Oravec a rozjasal vypredaný štadión – 1:0. Domáci záverečné minúty priam ubojovali a tešia sa zo senzačného víťazstva.

FC Spartak Trnava – RSC Anderlecht Brusel 1:0 (0:0)

Góly: 79. Oravec. ŽK: 11. Grendel, 13. Kadlec, 45. Bakoš, 47. Tóth, 49. Čanturišvili. Pred 17 114 divákmi rozhodovali Clancy – Ross, Carr (všetci SCO).

SPARTAK: Chudý – Čonka (52. Kulhánek), Godál, Tóth, Kadlec – Rada, Oravec – Čanturišvili, Grendel, Jirka (64. Malecki) – Bakoš (87. Janso). Tréner R. Látal.

ANDERLECHT: Didilon – Milić, Sanneh, Vranješ, Najar (64. Saief) – Amuzu, Trebel, Kums, Musona (83. Makarenko) – Dimata (83. Gerkens), Santini. Tréner H. Vanhaezebrouck.

Matej Oravec: „Neuvedomujem si ešte, čo sme dosiahli, čo som spôsobil. Pred dvomi týždňami som hral za juniorku proti Malženiciam a prehrali sme 0:1. Dnes som dal gól Anderlechtu Brusel a vyhrali sme. Je to niečo neuveriteľné, najkrajšie, čo som kedy zažil. Gól venujem dedkovi, ktorý tu už s nami nie je, ale verím, že to zhora všetko pozorne sledoval.“

Boris Godál: „V poslednej dobe tu toho zažívam veľmi veľa a hlavne veľa pozitívneho. Lepšiu premieru v Európskej lige sme si hádam ani nemohli želať. Anderlecht dnes ukázal o triedu viac, ako všetci súperi, čo sa tu predstavili v predkolách, aj preto víťazstvo chutí o to viac. Museli sme viac zabojovať, ešte viac vložiť do zápasu bojovnosť a srdiečko. Čakali sme na svoju šancu, tá prišla a tešíme sa.“

Martin Chudý: „Tešíme sa, užívame si to. Vedeli sme, že Anderlecht je favoritom, ale rovnako ako v predkolách, aj teraz sme dúfali, že by sme mohli niečo uhrať. Opäť sa ukázalo, že papier je papier a realita je realita. Sme veľmi šťastní, bol to ťažký zápas, Anderlecht ukázal svoju kvalitu a silu.“

Radoslav Látal: „Prežívame krásne chvíle, celá Trnava, celé mesto. Všetci sme šťastní. Nemohli sme hrať proti Anderlechtu otvorenú partiu. Vsadili sme na naše zbrane z predkôl, a teda pevná obrana a vyčkávanie na svoju šancu. V prvom polčase sme ustáli obrovskú príležitosť súpera, dopredu sme toho síce moc neukázali, ale polčasový stav 0:0 bol pre nás pozitívny. Cez prestávku som hráčov nabádal, aby boli trpezliví, že šanca určite príde. Už Bakošova šanca sa pýtala do siete, no nakoniec sme strelili gól v 80. minúte a vypukla obrovská eufória, V závere sme prežili ešte súperov tlak a jeho šance a tešíme sa z víťazstva.“

Hein Vanhaezebrouck, tréner Anderlechtu: „Urobili sme všetko pre víťazstvo, kontrolovali sme zápas, loptu, no ihrisko je v zlom stave, čo nám robilo problémy. Mali sme veľa dobrých akcii, centrov, dokonca sme nastrelili aj brvno. V druhom polčase už to bolo ťažšie, našim prihrávkam vždy zabránila súperova noha, naša prítomnosť na ihrisku sa vytrácala, boli sme pomenší, chýbala tomu šťava. Išlo o podobný zápas, ako v Gente. Žiaľ, máme troch útočníkov, no nedostali dostatočnú podporu. Dúfal som, že to dnes vyjde, bohužiaľ, nestalo sa. Opakujem, ihrisko bolo vo veľmi zlom stave a ťažko sa na ňom hralo. Nechcem sa na to vyhovárať, ale je to fakt.“