PIEŠŤANY. Piešťany zažívali najväčší stavebný rozmach medzi dvoma svetovými vojnami. Na toto obdobie sa zameria Deň architektúry, ktorý sa v kúpeľnom meste uskutoční v posledný septembrový víkend už po siedmy raz.
Jeho tohtoročnou témou je 100. výročie vzniku Československej republiky (ČSR).
Organizátori Dňa architektúry v Česku a na Slovensku zamerajú prehliadky na štýly typické pre 1. ČSR - kubizmus, purizmus a funkcionalizmus.

Pod heslom Forma nasleduje funkciu vzniklo niekoľko významných stavieb aj v Piešťanoch. Najlepším príkladom je Kolonádový most, ktorého autorom je Emil Belluš.
Tento presklený most ponad Váh zaradila Medzinárodná únia architektov medzi najzaujímavejšie stavby sveta. A Belluš bude ako jeden z najvýznamnejších slovenských architektov 20. storočia ústrednou postavou celého podujatia.
Na bicykloch za Bellušom
V sobotu 29. septembra o 14. h sa začne tradičný výlet za architektúrou na bicykloch. Jeho zastávkami budú okrem Bellušových diel - mosta, bývalého okresného úradu a pošty aj diela ďalšieho slovenského funkcionalitu Pavla Weisza.

"Architekta židovského pôvodu na vrchole tvorivých síl odvliekli do koncentračného tábora, ale podarilo sa mu ujsť a zapojiť do Slovenského národného povstania. Počas cyklovýletu sa preto bude hovoriť aj o jeho neľahkom životnom osude," uviedla spoluorganizátorka Dňa architektúry Eva Rohoňová.
Emil v meste bude v nedeľu
Pre deti je pripravená akcia Emil v meste, bude o deň neskôr.
"Vďaka dotácii od radnice vznikajú pracovné listy, ktoré ilustruje piešťanská výtvarníčka Alica Kucharovič. Prostredníctvom nich deti hravou formou spoznajú diela architekta Belluša," dodala Rohoňová.
Do Dňa architektúry 2018 sa zo Slovenska zapojí Bratislava, Piešťany, Banská Bystrica, Trenčianske Teplice, v Česku je to niekoľko desiatok miest.