PLAVECKÉ PODHRADIE. Necelá hodinka cesty autom z Trnavy, potom dvadsať minút príjemnej prechádzky lesom a stojíte pred vstupom do iného sveta. Vo vnútri vás počas celého roka čaká stabilných 11 – 12 stupňov Celzia, čím sa Plavecká jaskyňa pri obci Plavecké Podhradie zaraďuje k najteplejším na Slovensku.

Z parkoviska, ktoré využívajú najmä návštevníci neďalekého hradu, nás sem priviedol Marek Velšmid zo združenia Jaskyniari Plavecké Podhradie.
„Má niekto z vás klaustrofóbiu?“ bola jedna z prvých otázok, ktoré mi položil v telefóne pri dohadovaní návštevy jaskyne. Ešte prezradil, že sa zašpiníme a budeme potrebovať čelovky. Inak sme však s kolegami išli úplne do neznáma.
Uvažujú o sprístupnení
Plavecká jaskyňa bola vôbec prvou sprístupnenou jaskyňou na území dnešného Slovenska. O jej objavenie sa podľa zdrojov z dobovej literatúry, ktoré podrobne študoval speleológ Marcel Lalkovič, zaslúžil pastier dobytka. Ten našiel na svahoch hradného kopca neobvyklú dieru, do ktorej začal hádzať kamene. Podľa ich zvuku odhadol, že pod zemou sa nachádza veľký, prázdny priestor – jaskyňa.

„Pôvodný vstup je od osemdesiatych – deväťdesiatych rokov zabetónovaný, nechaný je len vletový otvore pre netopiere. Najstaršie písomné zmienky o sprístupnení jaskyne sú z roku 1809, je však pravdepodobné, že sa tak stalo už skôr. Presne datovať to však nevieme,“ vysvetľuje Velšmid, zatiaľ čo kráčame lesným chodníkom.
Cesta z parkoviska k jaskyni nie je dlhá ani namáhavá. Práve dobrá poloha je jedným z dôvodov, prečo by jaskyňu radi naplno sprístupnili verejnosti. Momentálne sa do nej dá dostať len príležitostne, najväčšiu šancu majú ľudia počas dňa otvorených dverí 30. decembra.
„Chodí nám sem stále viac návštevníkov a o jaskyňu majú záujem. V okolí nie je okrem jaskyne Driny prístupná žiadna iná, pomohlo by to rozvoju turistického ruchu v regióne,“ hovorí Velšmid.
Plavecká jaskyňa má podľa jeho slov dnes dĺžku okolo kilometra, oficiálne zmapovaných je 980 metrov.
„Vznikala pred niekoľkými miliónmi rokov, našli sa tu kosti jaskynného medveďa aj nôž z pazúrika. V tomto krase evidujeme približne 153 jaskýň s celkovou dĺžkou 5200 metrov, Plavecká je z nich najdlhšia,“ doplnil jaskyniar.
Trojpodlažná jaskyňa
Z lesnej cestičky zatáčame doprava, do mierneho kopčeka, a sme na mieste. Ohnisko, drevené lavice, kamenný múrik a to najdôležitejšie – pevné kovové dvere, ktoré jaskyňu chránia pred neželanými návštevníkmi.