TRNAVA. Život Trnavčanov v 20. storočí približuje kniha Simony Jurčovej Trnava – prechádzka v čase.
Na rozdiel od iných kníh o prvom slobodnom kráľovskom meste autorka nevenuje špeciálnu pozornosť najväčším udalostiam v meste, politikom či starostom, ale prevádzkam obchodníkov a živnostníkov v trnavských uliciach.

Teda miestam, kde Trnavčania chodili denne nakupovať a kde si chodili vybavovať napríklad úradné záležitosti. Kniha Trnava – prechádzka v čase vyšla pri príležitosti 780. výročia udelenia výsad slobodného kráľovského mesta Trnave.
Pozýva na prechádzku
Aj keď Simona Jurčová hovorí o knihe ako o miestopise, ktorý pozýva na prechádzku z Trojičného námestia po okolitých uliciach až na jednotlivé predmestia, aj tak je hlavne o ľuďoch.
Na základe daňových dokumentov sa jej podarilo identifikovať majiteľov obchodov, prevádzok, ale aj viaceré sídla inštitúcií v minulom storočí. Na jednej strane jej prácu komplikovali zmeny v názvoch a číslovaní ulíc, na druhej strane mali zasa viaceré obchody alebo prevádzky stabilné miesto.

"Mnohé obchody, predovšetkým na Hlavnej ulici, boli na jednom mieste aj desiatky rokov. Aj keď sa menili majitelia, obchod s tým istým sortimentom tam zostával,“ povedala Jurčová, ktorá pracuje v Západoslovenskom múzeu v Trnave.
Samozrejme, rovnako ako je to dnes, aj vtedy boli obchodníci, ktoré neustále hľadali iné, možno lepšie alebo lacnejšie miesto a často sa sťahovali.
Najprv blogovala
Jurčová najskôr minulosť ulíc Trnavy mapovala pre svoj blog, na podnet Pavla Tomašoviča, poradcu primátora Trnavy, tieto texty spolu s grafickým dizajnérom Milošom Prekopom spracovala do knihy.
Okrem fotografií zo Štátneho archívu v Ttrnave, Spolku sv. Vojtecha, Západoslovenského múzea v Trnave, súkromných zbierok a rodinných archívov sú súčasťou knihy aj dobové inzeráty a reklamy.
Tie sú tiež dôležitým dokladom o tom, ako sa v Trnave žilo v minulom storočí.