TRNAVA. Verejná prezentácia nápadov, s ktorými sa ich autori uchádzajú o financovanie z rozpočtu mesta, bude v Trnave v stredu 12. septembra.
Radnica v stanovenom termíne zaevidovala 15 návrhov občianskych projektov a osem návrhov investičných zadaní.

Občianske projekty môžu získať v rámci participatívneho rozpočtu podporu vo výške najviac päťtisíc eur na jeden projekt, pre náročnejšie investičné zadania je výška podpory ohraničená čiastkou 50-tisíc eur.
Veľké zmeny
Trnava v tomto roku systém participatívneho rozpočtu výrazne zmenila. Prvou zmenou je prechod na dvojročný cyklus, pretože niektoré projekty si vyžadujú dlhší čas na prípravu.
Druhá zmena umožní obyvateľom mesta rozhodovať nielen o drobných občianskych projektoch, ale aj o investičných zadaniach, ktorých realizáciu zabezpečí samospráva.
O podpore pre jednotlivé projekty a zadania budú aj v tomto roku rozhodovať Trnavčania hlasovaním. Každá domácnosť v meste bude mať k dispozícii hlasovací lístok, prostredníctvom ktorého môže dať hlas štyrom až šiestim občianskym projektom a trom investičným zadaniam.
Hlasovať bude možné aj cez online formulár na internetovej stránke pr.trnava.sk.
Nerozhodne len verejnosť
Hlasovanie bude prebiehať koncom septembra. Výsledné poradie bude zohľadňovať počet hlasov od občanov, ale aj hodnotenie jednotlivých projektov koordinátormi participatívneho rozpočtu.
„Nerozhodujú teda výhradne sympatie verejnosti, ale aj kritériá, ktoré si koordinátori stanovia. V participatívnych komunitách sa pravidelne stretávali, diskutovali o svojich nápadoch a vedia ich preto posúdiť z rôznych hľadísk,“ spresnila Lenka Vančová z Mestského úradu v Trnave.

Koordinátori budú podľa jej vysvetlenia brať do úvahy počet dobrovoľníkov zapojených do občianskeho projektu, jeho prípadný sociálny rozmer alebo verejný dosah. Výsledky tohto ročníka participatívneho rozpočtu zverejní radnica 8. októbra.
Obyvatelia Trnavy môžu participovať na prerozdeľovaní časti peňazí z mestského rozpočtu od roku 2016. V predchádzajúcich ročníkoch vďaka nápadom od občanov pribudli piknikové stoly v parku, šachové stoly, petangové ihrisko, podporu však dostali aj viaceré kultúrne podujatia.
Ľudia, ktorí sa so svojimi nápadmi a projektami uchádzali o podporu z participatívneho rozpočtu, sa však sťažovali na príliš komplikovaný systém celého procesu od prezentácie projektov až po hlasovanie a vyhodnotenie.