PIEŠŤANY. Mestu Piešťany schválili dotáciu na rekonštrukciu Kolonádového mosta.
Ide však o podstatne nižšiu sumu, než žiadali. Pôvodne chceli viac ako 1,8 milióna eur, dostali iba 150-tisíc eur.
„Rezort kultúry zároveň oznámil, že v prípade úspor v rámci verejného obstarávania môže dôjsť v druhom kole rokovania komisie k pozitívnemu prehodnoteniu výšky dotácie,“ píše sa na mestskej webstránke. Piešťany sa plánujú do druhého kola zapojiť.
Za hlavné dôvody obnovy mosta uviedli snahu o obnovenie vzhľadu a predovšetkým predĺženie jeho životnosti.
Päť rokov dozadu
Posledná väčšia investícia do tejto národnej kultúrnej pamiatky sa zrealizovala ešte v roku 2013.
Išlo o výmenu osvetlenia, rozvodov, súčasťou bolo aj dočasné statické zastrešenie pešej časti mosta, natreli fasádu i strop. Mesto za ňu zaplatilo 140-tisíc eur, na viac sa vtedy v mestskom rozpočte nenašlo.
Aktuálny stav Kolonádového mosta je ovplyvnený predovšetkým vekom, koncepciou riešenia v dobe jeho vzniku, navrhnutými a použitými materiálmi, detailmi a v neposlednom rade vojnovými udalosťami a necitlivými zásahmi v podobe inštalácii cudzích zariadení.
Za najzávažnejšie problémy radnica označila vyplavenú zeminu pod piliermi, poruchy na spodnej stavbe a na nosnej konštrukcii, poškodené alebo nefunkčné príslušenstvo, povrchové defekty nadstavbovej časti, strechy a narastajúci počet cudzích zariadení, ktoré tam zostávajú aj po tom, čo prestanú fungovať.
Výrazne vraj zasahujú do vzhľadu tejto národnej kultúrnej pamiatky.
Potrebná rekonštrukcia
Závery diagnostiky označili jeho stav za dobrý. „Z hľadiska predĺženia životnosti mosta odporúčame v dohľadnej dobe rekonštrukciu a zosilnenie pilierov spodnej stavby. Z toho vyplýva možnosť rekonštrukcie mosta v ktorejkoľvek fáze podľa vypracovanej projektovej dokumentácie,“ napísala Annamária Voleková, vedúca kancelárie primátora.

Rekonštrukcia mosta má pozostávať z troch častí – opravy spodnej časti, nadstavby a doplnenia vybavenia.
Plánujú tam zriadiť galerijné priestory na osvetové účely v ľavom krídle mosta (z kúpeľnej strany) a informačno-prezen-tačné priestory v jeho pravom krídle (z mestskej strany) vrátane pitného pavilónu. Obnovy by sa mali dočkať aj jestvu-júce predajne.
Podľa vyjadrení radnice piešťanské kúpele, ktoré most spája s mestom, sa v rámci jeho obnovy nijako neangažujú.
„Čo sa týka konštrukcie, Kolonádový most nie je nijako extra výnimočný. Až na tie betónové ľadolamy na pilieroch, ktoré som nikde inde na Slovensku zatiaľ nevidel. Výnimočný je architektonickými doplnkami, ako je krytá promenáda, socha barlolamača a originálne tam boli aj maľby od Martina Benku, dnes sú tam iba repliky a originály sú uložené v Balneologickom múzeu,“ prezradil Peter Paulík z Katedry betónových konštrukcií a mostov na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.
Z histórie Kolonádového mostu v Piešťanoch
- Kolonádový most je jedným zo symbolov Piešťan, spája mesto s Kúpeľným ostrovom. Pochádza z rokov 1930 až 1933, postavili ho z iniciatívy Ľudovíta Wintera podľa návrhu architekta Emila Belluša. V roku 1933 boli do presklenej steny vkomponované dve leptané vitráže podľa návrhov Martina Benku. V roku 1945 most poškodila ustupujúca nemecká armáda, obnovu dokončili v roku 1956. Čelo mosta zdobí svetoznáma socha barlolámača. Celé riešenie mosta, ako aj jeho názov Kolonádový (z lat. krytá chodba so stĺporadím) mali vystihnúť vrcholne spoločenskú funkciu, miesto stretávania sa a oddychu.