TRNAVA/ZÁHORIE. Povedala si, že prekvapí priateľa a pôjde ho počkať k vlaku. Cesta na železničnú stanicu v Gbeloch sa však pre Soňu (25) takmer skončila tragicky. Po útoku pitbulla skončila s podliatinami na ľavej ruke a boku, pes sa jej zahryzol aj do nohy.
„Ten pes bežal od stanice smerom do mesta. Videla som ho už z diaľky, preto som pre istotu prešla na opačnú stranu cesty. On však zrazu zmenil smer a rútil sa rovno na mňa. Začala som utekať aj ja, prebehla som na druhú stranu na chodník,“ opisuje svoj zážitok mladá žena.

Na psa skríkla, ten sa jej však zahryzol do nohy a vzápätí do ľavej ruky, ktorou sa ho snažila odohnať. „Ani neviem ako, druhú ruku som mu strčila do papule, chytila ho za zub a z ruky som ho strhla. Ešte po mne chvíľu vyskakoval, roztrhal mi tričko, no našťastie mi pribehla na pomoc rodina, ktorá býva pri stanici, a odohnali ho,“ povedala Soňa.
Políciu volali viackrát
Pitbull, ktorý na ženu zaútočil, sa v okolí stanice v Gbeloch pohyboval približne od poludnia. Rodine, ktorá Soni pomohla, dokonca vbehol do dvora a rozbehol sa aj po malom chlapcovi. Políciu volali opakovane, najprv na miesto prišli, no psa nevideli.
ČO HROZÍ PO UHRYZNUTÍ PSOM?
Najnebezpečnejším ochorením prenosným zo psa na človeka pri uhryznutí je besnota, vírusové ochorenie postihujúce centrálny nervový systém, ktoré pri rozvinutí klinických príznakov u poranenej osoby končí smrťou.
Ďalším závažným nebezpečenstvom je častá sekundárna kontaminácia rany s následným rozvojom lokálnej alebo vo výnimočných prípadoch celkovej infekcie organizmu.
Poranená osoba by mala neodkladne vyhľadať lekárske ošetrenie a v prípade, že je známy vlastník zvieraťa, vyzvať ho, aby v zmysle platných predpisov predviedol uvedené zviera na veterinárne vyšetrenie. Tiež je potrebné dohodnúť sa na spôsobe odovzdania výsledkov.
V prípade, že nie je možné vykonať veterinárne vyšetrenie zvieraťa, ktoré poranilo človeka, treba túto skutočnosť oznámiť ošetrujúcemu lekárovi, ktorý rozhodne o ďalšom postupe liečby.
Drahomír Kovačik, úradný veterinárny lekár RVPS Trnava
Pri ďalšom volaní policajti vraj uviedli, že nemôžu nič robiť, pokiaľ sa niečo nestane. Až keď pes okolo šiestej večer zaútočil, prípadom sa začali zaoberať.
„Prišli krajskí policajti, zapísali si moje údaje a volali aj na záchranku. Dohodli sme sa však, že na pohotovosť si zájdem sama. Kontaktovali aj primátora, pretože pes sa pohyboval na území mesta, aby zabezpečil jeho odchyt. Primátor vraj policajtom povedal, že sa pánovi, ktorý má odchyt na starosti, nedovolal a ďalej to vôbec neriešil,“ povedala napadnutá žena.

Prípad si nakoniec prevzali policajti z obvodného oddelenia v Brodskom, ktorým sa muža povereného odchytom podarilo skontaktovať.
Trestné oznámenie Soňa nepodala. Šanca na vypátranie majiteľa nečipovaného psa je po takomto útoku minimálna, odchytené zviera skončilo v útulku Slobody zvierat v Bratislave.
Počty útokov neevidujú
V súvislosti s týmto prípadom sme sa zaujímali, koľko prípadov útokov psa na človeka eviduje polícia v rámci Trnavského kraja za posledné dva roky. Podobná štatistika však podľa trnavskej krajskej policajnej hovorkyne Martiny Kredatusovej neexistuje.
„V prípade, ak dôjde k útoku psa na človeka, môže dôjsť napríklad k trestnému činu ublíženia na zdraví, prípadne k priestupku. Polícia štatisticky eviduje počet trestných činov ublíženia na zdraví, avšak nie je z nich možné vyčleniť tie skutky, ktoré boli spôsobené útokom psa,“ informovala Kredatusová.
Privolanie polície je podľa nej v takomto prípade opodstatnené, rovnako ako vo všetkých prípadoch, „keď sa niekto cíti v ohrození života a zdravia v dôsledku protiprávneho konania alebo je na niekom páchané akékoľvek protiprávne konanie.“
Starosti mestskej polície
Na rozdiel od Gbiel, vo väčšine miest je za odchyt túlavých zvierat zodpovedná mestská polícia. Napríklad v Malackách tento rok už odchytili 98 psov, ktoré umiestňujú do kotercov v karanténnej stanici.
„Pes je vyfotografovaný a jeho fotografia je umiestnená na webstránke mestskej polície. Hliadka mestskej polície sa snaží zistiť majiteľa, kontrolujeme známku, čip čítačkou čipov aj databázu, či už tento pes nebol v minulosti odchytený,“ hovorí Vladislav Kunák, vedúci oddelenia preventívnych aktivít Mestskej polície Malacky.
V prípade, že sa nenájde majiteľ, ostáva pes v karanténnej stanici. Doposiaľ zabezpečovali starostlivosť a adopcie týchto psov pracovníčky OZ Majme srdce, nedávno však spoluprácu ukončili a momentálne to má na starosti pracovník mesta.
„V prípade, ak sa nájde majiteľ, tak mu psa vydáme. Nakoľko majiteľ psa porušil povinnosť chovateľa tým, že si ho riadne nezabezpečil, tak je majiteľ psa priestupkovo riešený,“ doplnil Kunák.
Chytali aj hada či kozu
V krajskom meste sú počty ešte vyššie, celkovo tu mestskí policajti riešili 131 zvierat. Zväčša išlo o psy, ale našli sa aj mačky, vtáky, hady, kunu alebo kozy.
„Odchyt spravidla vykonávajú príslušníci na to školení a oprávnení. Oprávnenie k tejto činnosti získali v Inštitúte veterinárnej správy v Košiciach. Aj napriek tomu sa stáva, že k odchytu zvierat sa dostane aj príslušník, ktorý školenie nemá, nakoľko iné východisko neexistuje,“ hovorí Ivan Ranuša, zástupca náčelníka Mestskej polície v Trnave.
Na odchyt používajú rôzne pomôcky, ako sú odchytové oká, siete, rukavice, klietky a vo výnimočných prípadoch za asistencie veterinára aj narkotizačnú pušku.
„Často sa stáva, že policajti musia psa naháňať po verejných priestranstvách aj dlhšiu dobu a stáva sa i to, že sa im to nepodarí vôbec. Môj názor je taký, že túto službu by mali zabezpečovať inštitúcie špeciálne na tieto účely zriadené, tak ako je to bežné vo fungujúcich moderných štátoch. U nás mestská polícia iba supluje túto činnosť, nakoľko oficiálne takéto inštitúcie na Slovensku existujú iba sporadicky a s nedostatočnou lokálnou dostupnosťou,“ povedal Ranuša.
Pozn.: Napadnutá žena pracuje pre vydavateľstvo Petit Press.