TRNAVA. Počet vrakov, ktoré zaberajú verejné priestranstvá v Trnave, stále stúpa. Podľa zástupcu náčelníka Mestskej polície v Trnave Ivana Ranušu je tento problém čoraz vypuklejší, za jeho hlavnú príčinu označil neustále zvyšujúce sa množstvo vozidiel a veľmi pomalé tempo rastu parkovacích miest.

Kde sa najčastejšie objavujú, nie je jednoduché špecifikovať. Ranuša tvrdí, že sú takmer všade, najviac na sídliskách. O vrakoch sa mestskí policajti dozvedajú najčastejšie z portálu odkazprestarostu.sk. Od začiatku júna do konca júla tam Trnavčania „zavesili“ deväť podnetov, od začiatku roka tridsaťšesť.
Okamžite ho vyzvú
Po tom, ako sa dozvedia policajti o vraku, vyzvú majiteľa, aby ho odstránil. Má na to šesťdesiat dní, ak tak neurobí, prípad posunú na mestský úrad, ktorý ho rieši ďalej.
„V roku 2017 sme riešili 108 starých vozidiel, z toho 90 bolo odstránených dobrovoľne ich držiteľmi na základe našej výzvy. 13 vozidiel bolo oznámených na Mestský úrad Trnava na ďalšie riešenie v zmysle príslušných právnych noriem,“ popísal Ranuša.
V tomto roku riešili viac ako šesťdesiat prípadov, takmer polovicu z nich vyhodnotili ako opodstatnené, tá druhá bola v poriadku. „To sú práve tie prípady, keď obyvateľom prekážajú dlho stojace vozidlá na parkoviskách, vozidlo však parkuje v zmysle pravidiel cestnej premávky a neexistuje žiaden dôvod na postup v zmysle zákona o odpadoch,“ skonštatoval.

Iba štrnásť majiteľov poslúchlo výzvu a vrak odstránili. Traja tak neurobili, tých už posunuli na mestský úrad, na odbor dopravy a komunálnych služieb.
„Dvadsaťtri vozidiel máme v rôznom štádiu spracovania, možno aj časť z nich je už odstránená, ale nemáme zatiaľ realizovanú následnú kontrolu,“ doplnil zástupca náčelníka.
Jednoduchá definícia? Priestor pre špekulácie
Od 1. januára 2016 je v platnosti novela zákona o odpadoch. Tá síce podstatne zjednodušila správcom ciest a obciam rozhodovaciu činnosť v oblasti problematiky starých vozidiel, avšak príliš jednoduchá definícia priniesla so sebou aj určité komplikácie.
„Problém je predovšetkým administratívny, hlavne je zdĺhavé uzavrieť podľa znenia zákona konanie, či sa naozaj jednoznačne dotýka definícia zákona daného auta, či ide naozaj o vrak,“ dodal Pavol Tomašovič, hovorca radnice.
Podľa nového zákona o odpadoch mesto môže z verejného priestranstva odstrániť vozidlo, ktoré poškodzuje a ohrozuje životné prostredie či narušuje estetický vzhľad mesta.
Vyradenie vozidla z evidencie sa tam nespomína. „Podľa zákona nás nezaujíma, či vozidlo má alebo nemá evidenčné číslo, či je alebo nie je vyradené z evidencie a či má alebo nemá technickú alebo emisnú kontrolu. Úlohou mestských policajtov je posúdiť na mieste, či vozidlo poškodzuje alebo ohrozuje životné prostredie, alebo narušuje estetický vzhľad mesta. Bohužiaľ, takto naformulované ustanovenie zákona v praxi prináša veľmi subjektívny priestor pre posudzovanie, či je niektorá z podmienok splnená,“ vysvetlil Ranuša.
Priestor pre spory
Podľa jeho slov tento zákon síce dáva obciam a mestám nové možnosti, ale zároveň zväčšuje priestor pre potenciálne súdne spory, v ktorých držitelia vozidiel budú samosprávy žalovať pre neoprávnené odstránenie vozidiel.
„Ako problematická sa v tejto súvislosti javí najmä formulácia „vozidlo narúša estetický vzhľad obce“, pretože umožňuje veľmi subjektívny výklad,“ dodal.

Mesto dalo odtiahnuť v priebehu minulého roka 11 vrakov. V tomto roku to boli dva a jeden občan reagoval nakoniec na výzvu a odtiahol auto sám. Mesto Trnava má uzavretú zmluvu z roku 2017 s autovrakoviskom v Bernolákove, ktoré rieši s majiteľmi aj otázku nákladov a ich vymáhania.
„Každá preprava je individuálne dohadovaná, vraky sa spracovávajú v zmysle zákona o odpadoch,“ potvrdila Tatiana Královičová z autovrakoviska v Bernolákove. Podľa jej slov, neplatičov z Trnavy neevidujú žiadnych.