VLČKOVCE. Viac ako päťdesiat diel akademického sochára, národného umelca Fraňa Štefunka vystavia v nadchádzajúcom týždni v jeho rodnej obci Vlčkovce v okrese Trnava. Výstavu búst, plastík, sôch, reliéfov a medailí z rodinných zbierok otvoria v kultúrno – spoločenskej miestnosti obecného úradu v nedeľu 5. augusta a potrvá do 12. augusta. K dispozícii bude aj päťdesiat fotografií ďalších diel, ktoré sú umiestnené na námestiach a v budovách nielen na Slovensku.

Obec Vlčkovce podľa starostu Ivana Dobrovodského pri príležitosti 115. výročia narodenia Fraňa Štefunka svojmu významnému rodákovi udelí čestné občianstvo in memoriam, ocenenie prevezme neter umelca Terézia Rybářová. Vydá tiež publikáciu Zuzany Falathovej Fraňo Štefunko Vlčkovciam, Vlčkovce Fraňovi Štefunkovi. Výstava bude sprístupnená v nedeľu 5. a 12. augusta od 15:00 do 20:00, počas týždňa od pondelka do piatku od 13:00 do 16:00. Počas trvania výstavy bude otvorená aj muzeálna expozícia Vidiecky dom, kde sa nachádza aj Pamätná izba Fraňa Štefunka.
Fraňo Štefunko sa narodil vo Farkašíne (dnešné Vlčkovce) 4. augusta 1903. Rezbárstvo a sochársku tvorbu študoval v Prahe, v roku 1932 sa usadil v Martine, vtedajšom centre slovenského kultúrneho diania. Počas svojho života vytvoril množstvo búst slovenských dejateľov, venoval sa aj tvorbe pre kostoly. Neskôr vytvoril množstvo monumentálnych pomníkov a pamätníkov venovaných najmä Slovenskému národnému povstaniu, do ktorého sa aj zapojil. V roku 1949 sa stal profesorom na vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 1968 získal za svoje celoživotné dielo titul národný umelec. Aj keď podstatnú časť života prežil v Martine, na rodnú obec nezabúdal. V roku 1970 napísal knižku Vlčkovce – kronika starého Farkašína. Zomrel 6. apríla 1974 v Martine, kde je aj pochovaný.