TRNAVA. V tejto obci neďaleko Leopoldova v rámci osláv 90. výročia miestneho Slovana zorganizovali aj zápas „starých pánov” Červeníka s československými internacionálmi. V ich drese nastúpili okrem iných aj Karol Dobiaš, Antonín Panenka, Jan Berger, Jozef Štibrányi, Dušan Tittel a ďalší.

Do brány sa postavil Josef Geryk netušiac, že je to jeho posledné stretnutie v živote. Nadmerná horúčava urobila svoje. Po odchytaní prvého polčasu a občerstvení sa počas prestávky mu v priebehu druhej časti vypovedalo srdiečko a zomrel na infarkt priamo pri futbale, ktorý tak veľmi miloval.
Pamätný prvý titul
Rodák z moravských Hodslavíc (narodený 14. 10. 1942) začínal s futbalom ako sedemročný v Novom Jičíne, zo začiatku na poste útočníka. Až počas vojenčiny v RH Vsetín sa dostal na mimoriadne dôležitý post, na miesto brankára medzi tri žrde.
Dva roky obliekal dres ostravského Baníka, no podstatnú časť aktívneho futbalového života absolvoval ako nástupca legendárneho Capana v trnavskom Spartaku, do ktorého prestúpil na sklonku roka 1965. Prvý zápas v drese Trnavy absolvoval na jar 1966 v Tepliciach, kde Spartak vyhral gólom Adamca 1:0. Najpamätnejším ligovým zápasom Pepa, ako ho familiárne všetci známi prezývali, bol ten z nedele 9. júna 1968, keď Trnava vyhrala gólmi Dušana Kabáta 2:0 nad Jednotou Trenčín a získala historicky prvý titul majstra bývalého Československa.
Bolo to rok po pamätnom odvetnom finále ČS. pohára so Spartou Praha, v ktorom o víťazovi rozhodovali penalty. Adamec prekonal sparťana Kramériusa päťkrát, Geryk jeden pokus Ivanovi Mrázovi chytil a tešili sa spartakovci.
Päť titulov, štyri poháre
V slovenskom Ríme Pepo nielenže nastúpil v rokoch 1966 – 1976 v 123 ligových zápasoch a pomohol vybojovať päť majstrovských titulov, ale aj 3-krát zdvíhal nad hlavu Československý pohár v rokoch 1967, 1971 a 1975. Chytal aj vo víťaznom finále Slovenského pohára 1971. Víťazstvá nad Slovanom v lige i pohári priniesli Spartaku uznávané double.
Krutý záver
Na európskej scéne (PVP, PEM a Pohár Veľtržných miest) pod vlajkou UEFA sa Geryk postavil medzi trnavské žrde v 14 stretnutiach. Tak ako mu nevyšiel zápas v semifinále PEM 1969 v Amsterdame s Ajaxom, kde Trnava prehrala 0:3, mal leví podiel na vyradení Olympique Marseille v PVM na jeseň 1970, keď v odvete vo francúzskom prístavnom meste chytil penaltu Noweho v rozstrele pred zrakmi 42 tisíc divákov!
Posledný zápas v lige bol pre Geryka viac ako krutý. Na úvod jesene 1976 prehral Spartak na ostravských Bazaloch s Baníkom 0:4. Potom niekoľko rokov viedol B mužstvo, trénoval brankárov a robil asistenta trénerovi ligového áčka Valérovi Švecovi. Futbalovú bránu však Pepo neopustil. Dlhé roky chytal za „starých pánov” Spartaka a pri výjazde na zápas do Drnovíc takmer prišiel o život. Na jeseň 1995 bol po autonehode vyše pol roka v nemocnici, kde sa zotavoval po otrase mozgu, rozbitej sánke a zlomených rebrách. Doteraz robil manažéra Internacionálov Spartaka a pri ligových zápasoch doprevádzal delegátov SFZ. V roku 2011 sa zúčastnil v Prahe milej slávnosti, pri ktorej mu udelili cenu Vlastu Buriana pre brankárske legendy v kategórii „brankár sympaťák”.
Iba tri týždne pred smrťou odprevádzal v bratislavskom krematóriu bývalého spoluhráča a dobrého priateľa Jána Zlochu.
Po Ladislavovi Kunovi tak odišiel druhý trnavský majster, ktorý získal so Spartakom päť titulov.
Autor: Mikuláš Rožnák