TRNAVA. Mnohí šoféri sa sťažujú na stav vozovky medzi Trnavou a Bučanmi.
Na mnohých miestach sú vyjazdené koľaje, asfalt je niekde hladký, inde zasa drsný, problémy vraj evidujú hlavne pri predbiehaní.
Tento úsek cesty I. triedy sa do plánu rekonštrukcie nedostal, ešte v decembri urobili iba kozmetické úpravy.
„Vo vybraných úsekoch prebehlo zdrsnenie a zmiernenie veľkoplošných líniových nerovností povrchu cesty z dôvodu opotrebenia kamenných súčastí a následného vyhladenia povrchu asfaltového krytu vozovky a jeho jemné vyrovnanie v miestach vyjazdených koľají,“ popísala Lucia Karelová, hovorkyňa Slovenskej správy ciest. Ide o približne osemkilometrový úsek.
Pri aplikovaní takejto metódy nejde ani o obnovu, ani o opravu, ale o opatrenie na zlepšenie dopravno-bezpeč-nostnej situácie a údržbu cesty.
„Aplikovať sa bude všade tam, kde sa na cestách budú nachádzať veľké nerovnosti a vyjazdené koľaje a ak SSC nebude mať dostatok finančných prostriedkov na to, aby elimináciu takýchto nerovnosti zrealizovala v podobe rekonštrukcie cesty,“ vysvetlila Karelová.
Cestná fréza so zubami
A ako to celé prebiehalo? Práce realizovali cestnou frézou s dvojnásobným počtom zubov, určenou na jemné frézovanie a brúsenie, čím sa vytvorila potrebná kvalita povrchu vozovky. Mali sa tým zlepšiť jej povrchové vlastnosti, najmä čo sa týka drsnosti a rovinatého charakteru. Práce vyšli na 170-tisíc eur.

Zdrsnenie povrchu má pomôcť zlepšiť dopravno-bezpeč-nostnú situáciu na tomto úseku. S kompletnou obnovou sa zatiaľ neráta.
„Slovenská správa ciest vykonáva údržbu ciest prvej triedy v rámci finančných možností. Na rekonštrukciu spomínaného úseku v súčasnosti nie je dostatok finančných prostriedkov,“ ozrejmila Karelová.
Obnovu plánujú o kúsok ďalej
Kompletnej obnovy sa v rámci modernizácie vybraných úsekov ciest I. triedy dočká časť medzi Bučanmi a Madunicami.
V rámci nej odstránia chyby vzniknuté vplyvom dopravnej záťaže, klimatických podmienok či nedostatočného odvodnenia vozovky.

„Cieľom a účelom je z hľadiska komplexného riešenia v danom území zabezpečiť plynulosť a bezpečnosť dopravy, zníženie negatívneho dosahu cestnej dopravy na životné prostredie krajiny a obyvateľstva,“ doplnila hovorkyňa s tým, že v súčasnosti už Slovenská správa ciest zabezpečuje prípravu stavby.
Do roku 2020
Už prebieha verejné obstarávanie na spracovateľa projektovej dokumentácie a ďalšie potrebné úkony.

Získať treba stavebné povolenie, zabezpečiť majetkovoprávne vyrovnanie a vyhlásiť súťaž na zhotoviteľa.
Práce na tomto úseku by mohli byť podľa Karelovej hotové v apríli 2020.