TRNAVA. Slovensko získalo právo organizovať toto medzinárodné podujatie v záverečnej konfrontácii s holandským kandidátskym mestom Enschede.
Na organizácii sa podieľajú spoločne Softbalový klub Trnava Panthers, Bejzbalový klub Angels Trnava i Slovenská softbalová asociácia.
Domáci softbalový klub s čiernym panterom v logu, symbolizujúcim dravosť, odvahu a rýchlosť, je členskou základňou jednou z najväčších športových organizácii v meste a úspechy získava i pri pravidelnej konfrontácii so zahraničím.
Krátka história
Samotný softbal ako organizovaný šport má na Slovensku pomerne krátku históriu. Počiatky softbalu u nás sa datujú približne do polovice osemdesiatych rokov minulého storočia. Prvý impulz priniesli na Slovensko i do Čiech práve športovci z vtedy spriatelenej Kuby, kde softbal bol a dodnes i je mimoriadne populárnym športom. Okrem nutnej dávky entuziazmu pre tento šport zo sebou priviezli i vzorové športové náčinie, ktoré však vo vtedajšom Československu nebolo ešte možné nikde zakúpiť.
Sú si podobné
Rozrastajúce sa partie nadšencov si preto sami vyrábali prvé pálky z nôh stolov či vlastnoručne šili prvé softbalové loptičky. Výnimkou nebola ani Trnava, ktorá už v tom období položila silné základy softbalu v meste. Počiatky softbalu v Trnave sa spájajú s menami Ivana Štastného, Ronalda Kupku, Jozefa “Didiho“ Gálika, dnešného prezidenta klubu, Igora Baranoviča či Waltera Silberhorna.

Spoločne so softbalom sa pomaličky rozbiehal i príbuzný šport, bejzbal, ktorý má taktiež dodnes v Trnave mimoriadne dobré meno. Hoci sa softbal i bejzbal líšia napríklad veľkosťou ihriska, tvarom lopty či métovými vzdialenosťami, oba športy sú v zásade podobné. Príbuznosť i podobnosť softbalu a bejzbalu sa postupne pretavila do dobrých vzťahov medzi oboma trnavskými klubmi. Kluby si pomáhali i pomáhajú dodnes, napríklad výpomocou počas tréningov, ľudsky i materiálne.
Nové ihrisko
História súčasného ihriska softbalistov, ktoré bude jedným z hracích ihrísk na týchto majstrovstvách Európy, je kratšia ako história samotného klubu. Ten spoločne s bejzbalistami začínal v priestoroch Materiálovotechnologickej fakulty na Prednádraží, v roku 2009 však za výraznej pomoci magistrátu začal s výstavbou vlastného ihriska v areáli Základnej školy na Bottovej ulici.

Pre softbalistov bolo dôležité, aby zostali na Prednádraží, a tak sa pustili do finančne i časovo náročnej stavby nového ihriska. Tá spočívala v odstraňovaní starého sadu, zarovnávaní i kyprení nerovného terénu, betónovaní povrchov i stavbe budov. O dva roky neskôr však Softbalový klub Trnava Panthers s hrdosťou ukončil svoju prvú sezónu v novom areáli. Okrem ihriska sú jeho súčasťou tri šatne (dve hráčske i rozhodcovská), kancelárie, klubovňa i tribúna pre takmer dve stovky divákov.
Šťastné konce po stavbe

Vďaka tomu trnavské softbalové ihrisko spĺňa i najnovšie európske štandardy.
Podobný príbeh s blížiacim sa dobrým koncom majú za sebou i bejzbalisti, ktorí sa tiež podujali na stavbu vlastného areálu. Ich nový domov sa presunul z Prednádražia na Cukrovú ulicu. Bejzbalový areál sa taktiež v tomto týždni stane hracím miestom šampionátu, na oboch nových ihriskách sa budú hrať zápasy základných skupín i vyraďovacej fázy.
Úspešná kandidatúra na európsky šampionát žien do 22 rokov je teda dôkazom, že softbal i bejzbal sa v Trnave stále robia na vysokej úrovni. Predovšetkým však s nadšením a láskou k športu, ktorý sa ľuďom okolo oboch klubov stal takmer životným štýlom.
Autor: EDUARD GUNIŠ