TRNAVA.Lekárske pohotovosti nájdu obyvatelia Trnavského kraja od 1. júla v rovnakom počte a na tých istých miestach ako doteraz, aj keď s iným názvom. Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) v doterajšej podobe končí, nahradí ju Ambulantná pohotovostná služba (APS).

Pohotovosti však budú po novom fungovať v skrátenom režime, teda nie od 16:00 do rána, ale v pracovné dni len do 22:00. Cez víkendy a sviatky budú otvorené od 7:00 do 22:00.
V každom okresnom meste
Ambulantná pohotovostná služba pre dospelých bude zabezpečená v každom okresnom meste Trnavského kraja, teda v Dunajskej Strede, Galante, Hlohovci, Piešťanoch, Senici, Skalici a v Trnave. Pohotovosti pre deti a dorast budú v Dunajskej Strede, Galante, Piešťanoch, Senici, Skalici a v Trnave.

Ministerstvo zdravotníctva si však za prípravu novej legislatívy podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča v deň odovzdávania vysvedčení zaslúži nedostatočnú.
Štát podľa neho po prvom kole výberového konania dokázal v Trnavskom kraji obsadiť len tri pevné body pre poskytovanie APS zo siedmich, viac ako polovica zostala pôvodne neobsadená.
,,Práve tu výrazne vstúpili do hry zástupcovia trnavského kraja, a aj keď zodpovednosť za tento problém nesie štát, nad rámec povinností vyvinuli také aktivity, že všetkých sedem bodov APS pre dospelých a šesť pre deti bude fungovať,“ skonštatoval Viskupič.
Podľa Lucie Šmidovičovej z odboru zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja budú pohotovosti k dispozícii na rovnakých adresách ako doteraz, zo zákona však budú otvorené len do 22:00.
Jedna lekáreň
S lekárskymi pohotovosťami úzko súvisia aj služby lekární, v každom okrese bude minimálne jedna pohotovostná lekáreň otvorená do 22:30. ,,V Trnave bolo s lekárnikmi dohodnuté, že pohotovostné služby budú mať lekárne len priamo v meste, nie lekárne v okolitých obciach,“ spresnila Šmidovičová.

Ministerstvo zdravotníctva podľa Viskupiča, ktorý je aj predsedom Združenia samosprávnych krajov SK 8, v tomto prípade novelizovalo legislatívu od ,,zeleného stola“ a bez spolupráce s krajmi. ,,Ministerstvo zdravotníctva posunulo horúci zemiak do rúk samosprávnych krajov a nebyť nás, tak veľká časť siete pohotovostí by nebola zabezpečená,“ skonštatoval s tým, že výhrady k sieti má predovšetkým Banskobystrický samosprávny kraj.