TRNAVA. Väčšia čistota a poriadok na stojiskách, žiadny zápach, vytratili sa vyberači smetia i potkany. Na polopodzemné ukladanie odpadu sú iba pozitívne reakcie. Podľa Pavla Tomašoviča, hovorcu radnice, ambíciou mesta je čo najskôr, tam kde je to priestorovo možné, nahradiť klasické kontajnery polopodzemnými.

Takéto stojiská začala radnica budovať ešte pred dvomi rokmi. Nájdete ich na Linčianskej a Družbe. Každé stojisko má nádoby na komunálny odpad, papier, plasty a sklo.
„Po skúšobnej prevádzke v roku 2016 keď bolo vybudované stojisko na sídlisku Družba, v roku 2017 boli vytvorené ďalšie 4 stojiská takýchto nádob a v tomto roku pribudnú ďalšie. Investíciu realizuje spoločnosť FCC,“ dodal Tomašovič.
Vysoká cena a čistý pozemok
Za hlavnú nevýhodu takéhoto ukladania odpadu označil ich cenu a nutnosť "čistých" pozemkov bez sietí. Náklady na výstavbu jedného stojiska so štyrmi kontajnermi vyjde na 20 tisíc eur.
„Investíciu realizuje a financuje FCC zo zisku a mesto Trnava vkladá do tejto investície svoje pozemky a úpravu okolia. Práve vysporiadanie pozemkov je jedným z problémov pre rýchlejšie nahradenie všetkých kontajnerových stojísk,“ doplnil Tomašovič.

V súčasnosti je v Trnave jedenásť polopodzemných kontajnerov. V týchto dňoch sa začína budovať ďalších päť stojísk na Clementisovej (pri Mercelke) a na Hlbokej. Zároveň sa finišuje s projektovou dokumentáciou stojísk pre celé sídlisko Družba. V rozpočte na tento rok na to vyčlenili takmer 300 tisíc eur.
Iba pozitívne reakcie
Riaditeľ spoločnosti FCC (bývalá ASA) Bystrík Stanko nám už dávnejšie potvrdil, že na polozapustené kontajnery sa stretáva iba s pozitívnymi ohlasmi. Za ich klady označil napríklad nenáročnosť na priestor, ich veľkosť- jeden polozapustený kontajner má približne 5-tisíc litrov, sú vraj estetickejšie, v ich okolí nepáchne komunál a potkany už nesnoria medzi odpadkami. Medzi nevýhodami figuruje hlavne cena a potreba špeciálneho auta na ich vyprázdňovanie.

Jedno stojisko so štyrmi polozapustenými kontajnermi vyjde približne na 15 až 20-tisíc eur. „Cena za vývoz je približne na jednej úrovni ako pri klasických smetiakoch. Časom, keď bude v Trnave viac polozapustených kontajnerov, mohla by táto cena klesnúť,“ doplnil Stanko.
V súčasnosti majú k dispozícii už nové špeciálne vozidlo, je určené iba pre vývoz odpadu z polopodzemných kontajnerov.
Pri súčasnom počte kontajnerov v zemi dokáže toto auto vyviezť odpad z celej Trnavy za jeden deň. Jedno vrece stojí približne 100 eur. Výrobca udáva jeho životnosť až desať rokov.

Veľkokapacitné vrece zatiaľ menili iba raz. Išlo vtedy o mechanické poškodenie. Na Limbovej totiž spadla do smetiaka žena, ktorá si v snahe dostať sa von zrejme pomáhala ostrým predmetom a vrece poškodila.