TRNAVA. Hlavnou témou nového náučného chodníka v Kamennom Mlyne je dôležitosť rovnováhy ekosystémov. Táto najbližšia rekreačná oblasť pre Trnavčanov je súčasťou ochranného pásma Chráneného areálu Trnavské rybníky v treťom stupni ochrany prírody.

Dohromady pribudlo šesť náučných tabúľ. Dozviete sa zaujímavé informácie o typických ekosystémoch Kamenného Mlyna, o lužnom lese, mokradi, pôde či lúke. „Tamojšie druhy rastlín a živočíchov sú podľa výskytu v ročných obdobiach spracované aj vo forme tzv. fenologického kalendára,“ píše sa na mestskej webstránke.
Aj pre učiteľov prírodopisu
Texty sú zrozumiteľné i pre najmenších návštevníkov. Cenné informácie vedia zužitkovať aj učitelia na hodinách prírodopisu. Navyše, pre pedagógov sú určené aj metodické materiály pod QR kódmi na jednotlivých tabuliach náučného chodníka, s ktorými môžu ďalej pracovať priamo v prírode.

Pri troche šťastia môžu žiaci aj na vlastné oči pozorovať nielen neživé súčasti ekosystémov, ale aj hmyz a živočíchy, o ktorých sa práve dozvedeli z náučných tabúľ.
Centimeter humusu vzniká sto rokov
„Dozvedia sa napríklad, prečo nízke kosenie trávnych porastov nepriaznivo vplýva na biodiverzitu, že centimetrová vrstva humusu, ktorá je pre život v pôde nesmierne dôležitá, vzniká až sto rokov, pochopia významnú funkciu mokradí a budú mať šancu porozumieť skôr ako mnohí dnešní dospeláci aj dôvodom, prečo by sme mali do ekosystémov zasahovať čo najmenej, ak nechceme spôsobovať zrútenie ich rovnováhy, na ktorej sme sami v plnej miere závislí,“ uvádza sa na webstránke mesta.

Pre pohodlné pozorovanie vodných živočíchov a vtáctva slúžia návštevníkom nové drevené móla, ktoré ešte na jar pribudli pri rybníku.
Šesť náučných tabúľ osadila samospráva v spolupráci s Pedagogickou fakultou Trnavskej univerzity.