TRNAVA. Štátny archív v Trnave priblíži verejnosti dôležité roky z histórie, ktoré končia osmičkou. Počas Dňa otvorených dverí na tému Trnava – osmičkový príbeh v závere týždňa vystaví originály archívnych dokumentov, ktoré súvisia s osmičkovými výročiami.

Tým najvzácnejším je listina kráľa Bela IV. z roku 1238, ktorou udelil Trnave výsady slobodného kráľovského mesta. Je to najstarší archívny dokument Štátneho archívu v Trnave. V tomto roku si Trnava pripomína 780. výročie od získania týchto výsad, ktoré odštartovali rozvoj mesta.
Už v piatok a v sobotu
Deň otvorených dverí bude v trnavskom archíve v piatok aj v sobotu. Piatkový program bude zameraný viac na žiakov základných a stredných škôl, sobota na všetky vekové kategórie. Okrem pre Trnavu mimoriadne dôležitého roku 1238 archívne listiny pripomenú aj roky 848, 1918, 1948 či 1968.

V sobotu o 12:00 a o 15:00 bude prednáška o tom, ako Trnava oslavovala 700. výročie povýšenia na slobodné kráľovské mesto. Počas Dňa otvorených dverí budú pripravené aj ďalšie aktivity, vrátane výstavy historických zbraní či tvorivých dielní, prvýkrát bude sprístupnená pre verejnosť aj pivnica meštianskeho domu na Štefánikovej ulici 7, kde má svoje sídlo Štátny archív v Trnave.
Viac ako osemsto
Štátny archív v Trnave uchováva a spravuje viac ako osemsto archívnych fondov a zbierok v rozsahu približne 5000 bežných metrov uložených archívnych dokumentov. Časové rozpätie dokumentov uchovávaných v archíve je od roku 1238 po súčasnosť.

Dokumenty sú písané vo viacerých jazykoch, pri písomných záznamoch do roku 1848 prevažuje latinčina, v rokoch 1849-1867 nemčina, v rokoch 1867-1918 maďarčina a od roku 1919 slovenčina.
Okrem písomných dokumentov sú v archíve uložené aj špeciálne druhy dokumentov, napríklad mapy, plány, plagáty, štočky, fotografie, mikrofilmy, medaily, pečatidlá či pečiatky.