TRNAVA. Mestskí policajti na bicykloch už fungujú v uliciach Trnavy od apríla. Počas predchádzajúcich rokov sa osvedčili hlavne ako prevencia pri zakladaní čiernych skládok, vďaka svojej nenápadnosti a rýchlosti často odhaľovali aj nezodpovedných majiteľov psov, ktorí púšťali na voľno svojho domáceho miláčika tam, kde to nie je dovolené, alebo neodstránili po ňom exkrementy.

Vedia sa dostať rýchlo na miesto udalosti aj počas dopravných zápch. Spomenúť treba aj ich informačnú funkciu. Ľudia vraj cyklohliadky často zastavujú a pýtajú sa na veci v súvislosti so samosprávou či fungovaním MsP. Presné štatistiky, čo cyklohliadky riešili, nevedú.
Rovnaké úlohy
„Bicykel sa stal pre nás obyčajným dopravným prostriedkom a cyklohliadky plnia takmer všetky úlohy ako motohliadky a pešie hliadky, okrem zakladania „papúč“,“ napísal Ivan Ranuša, zástupca náčelníka Mestskej polície v Trnave.

Cyklohliadky v Trnave jazdia od začiatku apríla do konca októbra, samozrejme, v závislosti od počasia a počtu ľudí v práci. Hliadkovanie na bicykli je možné vtedy, ak okrem nej môžu vyslať do ulíc ďalšie tri motohliadky.
„Čo sa týka našej ambície zvýšiť počet cyklohliadok, respektíve dosiahnuť, aby boli v uliciach častejšie, je limitovaná ďalším navýšením celkového počtu príslušníkov mestskej polície,“ doplnil Ranuša.
V priebehu minulého roka dostali výstroj takmer všetci policajti, okrem príslušníčok, ktoré majú na starosti kontrolu spoplatneného parkovania.
Do výbavy patria cyklistické nohavice topánky, prilba, rukavice a okuliare. V súčasnosti majú k dispozícii štyri bicykle, tento počet vraj polícii postačuje.
„Záujem u policajtov je rôzny, závisí, samozrejme aj od poveternostných podmienok. Všeobecne je však väčší ako som predpokladal,“ skonštatoval Ranuša.
Kilometre už nesledujú
Najazdené kilometre vraj prestali sledovať, pred dvomi rokmi jedna cyklohliadka urobila od tridsať do päťdesiat kilometrov denne. Za hlavné výhody hliadok na bicykloch Ranuša označil ich flexibilitu a rýchlosť presunu. „Výhodou hliadkovania na bicykli oproti pešej hliadke je to, že za ten istý čas dokáže prejsť väčší priestor a v prípade potreby sa vie rýchlejšie presunúť na miesto, kde je to potrebné.

Táto rýchlosť presunu je zaujímavá aj voči motohliadke a to v čase, keď sú v meste zápchy. Cyklohliadka sa dostane aj na miesta, kde motohliadka nie. Oproti motohliadke je tu aj lepší, priamy kontakt s vonkajším prostredím,“ uzavrel Ranuša.
Cyklohliadky by mali v Trnave pôsobiť do konca októbra.
V Piešťanoch nefungujú
V neďalekých Piešťanoch zaviedli cyklohliadky ešte v roku 1998. Ich „sezóna“ sa vždy začínala v apríli a končila sa v septembri.
Riešili hlavne priestupky v mestskom parku, ďalej voľný pohyb psov, rušenie nočného pokoja a ochranu majetku mesta.

Posledné roky, rovnako ako aj tento, ich vzhľadom na nízky počet mestských policajtov opäť nenasadia.
V uliciach Piešťan sa objavia iba počas veľkých akcií, ako napríklad počas otvorenia kúpeľnej sezóny.