TRNAVA. Kultúrne centrum Malý Berlín v Trnave premietne v stredu 23. mája o 18:00 nový dokumentárny film o trnavskom rodákovi Miroslavovi Válkovi.

Mužovi, ktorý bol na jednej strane vynikajúcim básnikom, na druhej strany politikom v čase normalizácie po roku 1968. Po premietaní bude diskusia s tvorcom dokumentu, režisérom Patrikom Lančaričom.
Narodil sa v Trnave
Miroslav Válek sa narodil v roku 1927 v Trnave, v rodnom meste začal chodiť aj na biskupské gymnázium, no strednú školu dokončil na obchodnej akadémii.
Knižne debutoval v roku 1959 zbierkou Dotyky, nasledovali zbierky Príťažlivosť, Nepokoj, Milovanie v husej koži a ďalšie.

Jeho texty spieval napríklad Miro Žbirka či kapela Collegium Musicum, často si ich vyberali aj recitátori na rôznych podujatiach.
V rokoch 1969 – 1988 bol ministrom kultúry Slovenskej socialistickej republiky. Válek zomrel v januári 1991 v Bratislave.
Režíroval toho viac
Režisér filmu Válek Patrik Lančarič spolupracoval s viacerými divadelnými scénami na Slovensku i v Európe, bol šéfom činohry Štátneho divadla v Košiciach, v auguste 2017 sa stal umeleckým šéfom v Mestskom divadle Zlín.

Venuje sa aj televíznej, filmovej a rozhlasovej tvorbe. Režíroval hraný film Rozhovor s nepriateľom (2007) a dokumenty Ladislav Chudík (2008) a Hrana – štyri filmy o Marekovi Brezovskom (2014). Nápad venovať sa Miroslavovi Válkovi dostal práve pri práci na poslednom menovanom filme, v ktorom taktiež spracúval podľa jeho slov silnú a zároveň kontroverznú osobnosť.