TRNAVA. Na 2. ročník mestskej tímovej hry s názvom Ščul - Trnavská šifrovačka pozývajú jej organizátori v sobotu 2. júna, už teraz je spustená bezplatná registrácia a potrvá do naplnenia kapacity 150 účastníkov. Zúčastniť sa môže každý vo veku nad 15 rokov, kto má rád hru, logické myslenie a zábavu.
Obľúbená aktivita
V zahraničí obľúbená aktivita sa zameriava najmä na precvičenie mozgových závitov, avšak ozvláštni to zahrnutím historických i geografických faktov o meste.
"Troj- až päťčlenné tímy sa budú orientovať podľa mapy, kde budú vyznačené jednotlivé stanoviská v historickom centre. Tu budú musieť vylúštiť niektorú zo šifier. Pomôcť si môžu aj použitím smartfónov, prípadne si za body kúpia šepkára," opísala základný princíp hry jedna z organizátoriek Filipa Donaldson.

Podľa nej nejde o to, koľko toho človek vie, súťažiaci budú musieť zapojiť najmä logické myslenie. "Hra je teda určená tým, ktorí milujú lúštenie rozličných úloh a hádaniek, na svoje si však prídu aj milovníci histórie, keďže popri lúštení sa dozvedia zaujímavosti z dejín či geografie nášho mesta," dodala. Víťazom sa následne stane tím, ktorému sa v čo najkratšom čase podarí vylúštiť čo najviac šifier.
Bolo to už dávnejšie
Nápad zrealizovať takúto aktivitu v uliciach mesta sa u Donaldson zrodil už dávnejšie. Inšpirovala sa aj v zahraničí. "Veľmi sa mi páčilo, že ľudia v zahraničí takýmto spôsobom trávia voľný čas. Keďže u nás nič také nebolo, povedala som si, že prečo by sme niečo podobné nevyskúšali zorganizovať? História Trnavy je veľmi bohatá, priam ideálna pre zorganizovanie takejto hry. Trnavčania si ju zaslúžia," uviedla.

Názov dostala akcia Trnavská šifrovačka v trnavskom nárečí. "Keďže hra je časovo obmedzená, mysleli sme to tak, že súťažiaci musia riešiť úlohy teraz, teda ščul," dodala Donaldson.
Záujemcovia sa môžu registrovať na scul.trnava@gmail.com.