TRNAVA. Trnava je krásne historické mesto, ktoré si zaslúži peknú nemocnicu. Toto povedal ešte v novembri v rozhovore pre náš týždenník Daniel Žitňan, súčasný riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave.

V stredu (2. máj) otvárali v Trnave nové manologické pracovisko. Nechýbala tam ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorá sa pre agentúru Tasr vyjadrila, že jej rezort už poskytol finančné prostriedky na vypracovanie štúdie realizovateľnosti.
Po jej schválení by mala vláda v závere tohto roka rokovať o uvoľnení 200 miliónov eur na výstavbu.
Pre budúcnosť nevyhovujúci
Žitňan v novembrovom rozhovore povedal, že priestory súčasného špitálu považuje pre budúcnosť za nevyhovujúce. Akúkoľvek rekonštrukciu súčasných budov odmieta s tvrdením, že staré sa neoplatí prerábať.
Projekt exriaditeľa Martina Tabačeka definitívne pochoval. Ten rátal s postupnou obnovou existujúcich budov a premostením areálu s Pavilónom chirurgických disciplín. Rozdeľuje ich rušná Žarnovova ulica.

Okrem toho, že preklenutie ulice by bolo veľmi náročné, Žitňan poukázal aj na ďalšiu slabinu Tabačekovho projektu.
„Kam by sa premiestnili všetci pacienti počas rekonštrukcie? Zdravotnícka starostlivosť musí byť zachovaná, nedá sa to tu zavrieť a povedať všetkým, choďte inam. Staré budovy budú fungovať, kým sa nepostaví nová nemocnica. A potom by sa všetci iba presťahovali,“ uviedol v novembri Žitňan.
Už sa s nimi neráta
So súčasnými starými budovami, vrátane nového pavilónu, sa už neráta. Všetko plánujú predať. „Z podnikateľského hľadiska ich vnímam ako vhodné napríklad pre domovy dôchodcov či rôzne zariadenia poskytujúce sociálne služby. Budú v tesnej blízkosti s novou nemocnicou, kompletná zdravotná starostlivosť poruke,“ povedal riaditeľ.

Výšková budova novej nemocnice by mala stáť približne v strede areálu, na mieste bývalého chirurgického oddelenia, ktoré už dávnejšie presťahovali do nového pavilónu.
Všetky oddelenia by boli na jednom mieste, v jednej budove, čo by uľahčilo súčasnú každodennú migráciu lekárov, pacientov a ďalšieho personálu na jednotlivé oddelenia. Z jedného konca špitálu na druhý je to viac ako kilometer.
Pribudnúť by mohli aj nové oddelenia. Napríklad stomatochirurgia, oddelenie dlhodobo chorých či doliečovacie zariadenie. Projekt novej nemocnice ráta aj s podzemným parkovaním so stovkami miest.
Päť až šesť rokov
Podľa agentúry Tasr, ak by projekt FN vo vláde dostal podporu, v budúcom roku by mohli byť ukončené architektonické súťaže a následne by sa začalo stavať. Žitňan odhaduje stavebné práce na päť až šesť rokov.
Fakultná nemocnica v Trnave
Základný kameň prvého pavilónu nemocnice v Trnave položili v roku 1824, areál sa postupne rozrastal prístavbami, v roku 1962 bol napríklad postavený chirurgický pavilón, v roku 1981 pribudol gynekologicko-pôrodnícky pavilón, v roku 1987 pavilón pre potreby hematológie a transfúziológie a klinickej biológie a v roku 2007 bol otvorený pavilón chirurgických disciplín. (TASR)