TRNAVA. Polícia má vo vlakoch vzbudzovať pocit bezpečnosti a ochrany. Podľa zákona aj zabezpečovať poriadok, plynulosť železničnej dopravy, ochranu života, zdravia a majetku cestujúcich a prepravcu.

Z viac ako 1400 vypravených vlakov denne hliadkujú približne v dvesto. Na železniciach sme sa pýtali, či je tento stav optimálny.
Najviac v osobných vlakoch
Policajti hliadkujú v rýchlikoch, v IC vlakoch i medzištátnych spojoch. Najčastejšie na nich narazíte v osobných vlakoch, ktoré predstavujú až 60 percent ich činnosti.
„Druh sprevádzaných vlakov je ale závislý od bezpečnostnej situácie v jednotlivých vlakoch osobnej prepravy,“ popísala Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Množstvo sprevádzaných vlakov osobnej prepravy je vraj závislé od aktuálneho stavu policajtov, plnenia ďalších úloh, bezpečnostnej situácie a podobne.
Podľa hovorkyne, sprevádzanie sa vykonáva v čo najväčšej možnej miere. V jedinom polnočnom rýchliku z Bratislavy do Humenného pravidelne nebývajú, nasadzujú ich v závislosti od bezpečnostnej situácie, teda podľa potreby.

Za najčastejšie problémy, ktoré policajti vo vlakoch riešia, označila Baloghová dodržiavanie verejného poriadku. Čo sa týka okrádania, minulý rok zaevidovali po celom Slovensku 243 prípadov. Za prvé dva mesiace tohto roka mali nahlásených 34 krádeží.