Rozhovor bol pôvodne publikovaný ako súčasť dátovej témy,(23. apríla).
TRNAVA. Čo predstavujú pre človeka peniaze, aké boli kedysi istoty, ako vplýva súčasná hektická doba na jednotlivcov a do akej miery môžu problémy s „rozpočtom“ nahlodať ľudskú psychiku sme sa porozprávali s primárkou trnavskej psychiatrie Danou Šedivou.
Ako by ste opísali súčasnú dobu? Čo predstavujú pre jednotlivcov peniaze?
– Peniaze predstavujú hmotnú istotu, podľa istých teórií prinášajú šťastie, ale iba do určitej miery. Od istej nasporenej sumy, ktorá ak sa prekročí, má iba nevýznamný podiel na subjektívnom vnímaní blaha. Z dlhodobého hľadiska viac peňazí neznamená lepší životný pocit.
Prečo?
– Lebo v priebehu dosť krátkeho času sa na zmenenú finančnú situáciu zadaptujeme, investujeme do luxusnejšieho bývania, kúpime si drahšie auto a podobne. Zvýšime svoju životnú úroveň a prijmeme ju ako štandard.
Čo opačná strana sociálneho spektra?
– Pre ľudí na dolných priečkach spoločenského rebríčka zvýšenie finančného príjmu znamená viac šťastia, pretože môžu vykryť životné náklady bez hrozby zadlženia.
Ako vplýva súčasná doba na jedincov a ich duševné zdravie či na rodiny a ich fungovanie?
– Dnešná doba je uponáhľaná, aj keď nie pre každého. Mnohí trpia pocitom viny, lebo majú menej času na svoje rodiny, priateľov či koníčky. Zároveň mediálny trh nás bombarduje zaručenými návodmi a hodnoteniami – akí by sme mali byť, čo by sme mali zvládať a podobne.

Ľudia na seba kladú neprimerané nároky, takmer sa vytráca deľba práce, ktorá bola zabehnutá v tradičnej rodine. Očakávame realizáciu v práci, dokonalosť v rolách partnera, rodiča, zakladáme si na fyzickej zdatnosti, pokúšame sa o večnú mladosť.
Čo môže takýto hektický život spôsobiť?