TRNAVA. Literárno – hudobným podujatím Ako sa rodí poslanie si v stredu 2. mája v Trnave pripomenú sté výročie narodenia Alfréda Wetzlera, jedného z väzňov, ktorému sa spolu s Rudolfom Vrbom podarilo utiecť z koncentračného tábora v Osvienčime.

Hosťami programu budú historik Ivan Kamenec, básnik a spisovateľ Milan Richter a speváčka Jana Andevska. Podujatie z cyklu Osobnosti Trnavy bude o 18. hodine symbolicky v Synagóge – centre súčasného umenia na Halenárskej ulici. Pripravili ho mesto Trnava, Trnavský samosprávny kraj, Knižnica Juraja Fándlyho a ďalší spoluorganizátori.
Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba (pôvodným menomWalter Rosenberg) sa 7. apríla 1944 podvečer skryli do priestoru v naskladanom dreve vo vonkajšom strážnom okruhu tábora smrti v Osvienčime. Po troch dňoch, keď už po nich prestali v blízkosti tábora pátrať príslušníci SS, vyliezli z úkrytu a dali sa na útek smerom na Slovensko.
Po viac ako 10 dňoch chôdze prekročili štátnu hranicu. Trvalo ešte niekoľko dní, kým sa dostali do Žiliny, kde vypovedali o tom, čo sa deje v tábore smrti, z ktorého ušli. Podľa ich výpovede bola napísaná 32-stranová Správa Wetzlera a Vrbu, známa aj ako Správa o Osvienčime a Brzezinke alebo Osvienčimská správa.
Obsahovala tiež nákres táborov v Osvienčime a Brzezinke, náčrt krematória a plynovej komory, odhad počtu ľudí, ktorí zahynuli v plynových komorách podľa jednotlivých krajín, systém evidencie a fungovania táborov a ďalšie podrobné informácie. Bola prvým dôveryhodným svedectvom o dianí v nacistických koncentračných táboroch.
Alfred Wetzler sa narodil v Trnave 10. mája 1918. V rokoch 1942 – 1944 bol väznený v koncentračnom tábore v Osvienčime. Po úspešnom úteku spoločne s Rudolfom Vrbom dali svetu svedectvo o hrôzach, ktoré sa tam diali.
V roku 1964 vydal pod pseudonymom Jozef Lánik román Čo Dante nevidel. Zomrel 8. februára 1988 v Bratislave. Alfred Wetzler aj Rudolf Vrba sú čestnými občanmi mesta Trnava. Po oboch sú v Trnave pomenované ulice.