TRNAVA. Proces prerozdeľovania časti mestského rozpočtu obyvateľmi Trnavy štartuje začiatkom mája stretnutiami participatívnych komunít. Ide o tematické skupiny, v ktorých obyvatelia predkladajú svoje návrhy, ktoré môžu zlepšiť život v meste. Na občianske projekty je tento rok vyčlenených 50-tisíc eur, maximálna výška príspevku na jeden projekt je 5 000 eur.
Novinkou tretieho ročníka participatívneho rozpočtu je podľa Lenky Vančovej z Mestského úradu v Trnave možnosť navrhovať investičné zadania. Na rozdiel od drobných občianskych projektov ide v tomto prípade o finančne aj časovo náročnejšie investičné akcie.
Na zadania je v rozpočte mesta rezervovaných 150-tisíc eur, maximálna podpora na jedno zadanie je 50-tisíc eur. Občania si môžu cez zadania presadiť napríklad vybudovanie detského ihriska, revitalizáciu verejného priestoru alebo opravu chodníka.
Prvé kolo stretnutí participatívnych komunít sa bude konať v priestoroch radnice na Hlavnej ulici 1 v Trnave. V stredu 2. mája sa stretnú záujemcovia o podporu projektov sociálnu problematiku, po nich záujemcovia o podporu kultúrnych a športových projektov.

Vo štvrtok 3. mája sa stretnú obyvatelia, ktorým nie je ľahostajný verejný priestor a zeleň, po nich bude priestor na stretnutie ľudí s nápadmi, ktoré nie je možné presne zaradiť do niektorej tematickej oblasti.
Obyvatelia Trnavy môžu participovať na prerozdeľovaní časti peňazí z mestského rozpočtu od roku 2016. Vďaka ich aktivite pribudli piknikové stoly v Bernolákovom parku, podporený bol projekt zameraný na propagovanie separovaného zberu, projekt na poskytovanie základnej potravy pre bezdomovcov a mnohé ďalšie.
O podpore jednotlivých projektov rozhodovali Trnavčania v internetovom hlasovaní a v hlasovaní prostredníctvom lístkov.