TRNAVA. V automobilke PSA Trnava sú opäť nezhody. Po tom, čo sa odborári nedohodli s vedením, vyhlásili spor v kolektívnom vyjednávaní. Sporným bodom sa už tradične stalo všeobecné navýšenie základných miezd zamestnancov.
Už pridelili mediátora
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR už pridelilo sporu v PSA sprostredkovateľa. Po dohode s odborármi i vedením fabriky si určili prvý termín rokovaní, bude vo štvrtok 3. mája. Ak sa obe strany nedohodnú, odborári môžu vyhlásiť ostrý štrajk.

„Trnavská automobilka má jednoznačne najnižšie mzdy vo výrobnej sfére spomedzi troch aktuálne produktívnych Slovenských automobiliek. Nástupná mzda výrobného pracovníka je na úrovni 697 eur v hrubom a keďže PSA zatiaľ nemá transparentný a fungujúci systém tarifných tried, ktorý by reflektoval lojalitu a výkonnosť zamestnancov, je len veľmi malá šanca posunúť sa vyššie,“ zhrnul František Gajdoš, podpredseda OZ KOVO PCAS.
Podľa jeho slov, niektorí zamestnanci, ktorí v podniku pracujú 10 až 12 rokov, majú na výplate menej ako 700 eur v čistom.
„V Trnave je menej ako 2% nezamestnanosť a preto sme presvedčení, že navýšenie miezd, ktoré navrhujeme je nie len potrebné, ale doslova nevyhnutné,“ dodal Gajdoš s tým, že by to pomohlo zastaviť vysokú fluktuáciu. Podľa jeho slov, každý mesiac odíde z podniku viac ako 200 zamestnancov.
Gajdoš označil za alarmujúce aj pracovné podmienky. Hovorí o vysokej vyťaženosti, nevhodnom správaní sa riadiacich pracovníkov, šetrení na bežných pracovných a ochranných pomôckach.

„Najnovšie chce zamestnávateľ, aby si zamestnanci sami odnášali odpadky zo smetných košov na linkách a menili si odpadové vrecia, čo donedávna robila externá firma,“ doplnil Gajdoš.
„Sme presvedčení, že nami navrhované navýšenie miezd je reálne a nijako neohrozí konkurencieschopnosť automobilky. Skupine PSA sa darí, o čom hovoria aj rekordné výsledky z posledného roka,“ skonštatoval Gajdoš.
Spor nie je prospešný pre nikoho
Vedenie automobilky už dávnejšie označilo spor pre závod za neprospešný. Výrobu vraj zatiaľ nezasiahne, pokračuje sa bez obmedzení.
„Nevnímame to ako dobrú správu pre všetky strany a v prvom rade pre našich zamestnancov. Napriek tomu, že sme návrh kolektívnej zmluvy obom odborovým organizáciám poslali už koncom minulého júla, kolektívne vyjednávanie stále nie je ukončené,“ povedal Peter Švec, hovorca automobilky. Podľa jeho slov, podiel na tom mali nejasnosti ohľadne odborov a samotné vyjednávanie.

Sprostredkovateľovi sú plne k dispozícii, považujú to za prioritu. „Očakávame, že prinesie návrhy na rozumné kompromisy, ústup emócií a racionálne posúdenie faktorov, ktoré zabezpečia dlhodobú perspektívu a prosperitu celému trnavskému závodu,“ skonštatoval Švec.
Spory sa začínajú objavovať každý rok. Týka sa to celého automobilového priemyslu, nielen PSA. „Minulý rok sme mali podpísanú kolektívnu dohodu ako prví. Na uzavretie dohody sme pripravení aj tento rok,“ doplnil hovorca s tým, že v súčasnosti je vyjednávanie na Slovensku veľmi náročné.
„Napriek tomu, že v automobilkách sú preukázateľne vyššie mzdy ako priemer na Slovensku, mediálne vyjednávanie je veľmi atraktívne,“ uzavrel Švec.
Vedenie ponúka zamestnancom navýšenie miezd v výške 6,8 percent, odbory požadujú 10 percentné navýšenie.