TRNAVA. Zastupiteľstvo Trnavského samosprávneho kraja podporilo zámer vytvoriť Múzeum slobody slova vo Veľkej Mači, v dome, kde prišli rukou vraha o život novinár Ján Kuciak a archeologička Martina Kušnírová.
Zároveň poslanci župana Jozefa Viskupiča poverili, aby o naplnení zámeru rokoval s pozostalými, ale aj s novinármi, umeleckou obcou a predstaviteľmi občianskej spoločnosti.

"Cieľom tých, ktorí sa postarali o smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá podľa dostupných informácií súvisela s jeho novinárskou prácou, bolo umlčať pravdu. A umlčať ľudí, ktorí voči zlu a klamstvu bojujú najjednoduchším spôsobom – slobodným slovom. Aj preto odkaz Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nesmie zaniknúť v plynúcom čase, nesmieme pripustiť žiadne obmedzenia slobody slova," píše sa v dôvodovej správe.
"Múzeum slobody slova sa stáva príležitosťou urobiť niečo, kde nebude nikto môcť zabudnúť na to, čo sa na tomto mieste stalo. Že sloboda slova sa nestrieľa výstrelom do srdca. Že novinár, ktorý aktívne píše články, nemôže byť brutálne zavraždený,“ povedal Viskupič.
O zámere zriadiť múzeum bude teraz rokovať s pozostalými a všetkými, ktorí by mohli v tejto záležitosti pomôcť. Múzeum slobody slova podľa jeho vyjadrenia zrejme nebude samostatným subjektom, ale bude pričlenené buď k Západoslovenskému múzeu v Trnave alebo Vlastivednému múzeu v Galante.
Za zriadenie múzea hlasoval aj krajský poslanec Kristián Forró, ktorý vo Veľkej Mači žije. Aj keď zatiaľ neprebehlo žiadne zisťovanie názorov obyvateľov na takúto aktivitu, neočakáva negatívne reakcie. Zámer zriadiť Múzeum slobody slova podporilo všetkých 36 prítomných poslancov.
Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú našli zavraždených v dome vo Veľkej Mači v pondelok 26. februára. Smrť dvoch mladých ľudí podnietila ľudí prísť na námestia a viedla až k zmenám vo vláde