TRNAVA. Ešte pred tromi rokmi sme písali o alternatívnom dopravnom preklenutí železničnej trate. Tri podjazdy v Trnave, na Dohnányho, Žarnvovej a Sladovníckej, nestíhajú a v čase špičky sa v nich vytvára dopravný lievik.

Mesto už dávnejšie spracovalo štúdiu, ktorej úlohou bolo prepojiť Coburgovu so Smetanovou na Prednádraží. Približne v miestach, kde stojí lávka pre peších.
„Cieľom bolo vytvorenie alternatívneho prepojenia územia rozdeleného železničnou traťou a areálom železničnej stanice Trnava, podporiť prepravu do zamestnania a odľahčiť existujúce dopravné ťahy,“ vyjadril sa pre náš týždenník pred tromi rokmi Miroslav Kadlíček z mestského odboru územného rozvoja a koncepcií.
Dva oblúky z Prednádražia
Technická štúdia preverila možnosti takéhoto cestného prepojenia pre vozidlá.
Navrhnuté bolo ako pokračovanie Ulice J. G. Tajovského v križovatke s Ulicou B. Smetanu, ďalej dvoma oblúkmi v parku sa priblíži zhruba k miestu súčasnej lávky pre peších, následne premostí železničnú trať a napojí sa na Coburgovu ulicu. Zamýšľané premostenie by podstatne zrýchlilo prepravu za prácou z Prednádražia.

Po troch rokoch sme zisťovali, ako je na tom nápad dnes. „V podstate je to stále v rovnakom stave. Štúdia bola hlavne overovacia, teda mala za úlohu preveriť, či by sa na to miesto nadjazd potenciálne vošiel. Na návrh poslancov sa do tohtoročného rozpočtu dostali aj prostriedky na dokumentáciu pre územné rozhodnutie,“ popísal Tomáš Guniš, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií. Zamýšľané premostenie je stále v rozpore s aktuálnym územným plánom, poslanci ho zatiaľ nezmenili.
Posledné slovo budú mať poslanci
Guniš toto premostenie nepovažuje za „šťastné“ riešenie. „Poloha je síce jednoduchšia na majetkovoprávne usporiadanie aj na výstavbu, ale nesie so sebou niekoľko výrazných negatív,“ doplnil.
Za hlavné označil zvýšenie zaťaženia mesta dopravou namiesto jej odklonenia na obchvat. Ďalej preťatie staničného parku, ktorý plánuje radnica obnoviť. A spomenul aj nekoncepčnosť z pohľadu dopravného generelu. Bolo by vraj lepšie počkať na západný obchvat.

„Posledné slovo budú mať, samozrejme, poslanci, ale napriek väčšej časovej a finančnej náročnosti považujeme z dlhodobého hľadiska za lepšie riešenie ponechať navrhované premostenie v pôvodnej polohe na západnom dopravnom prepojení,“ skonštatoval Guniš.
Železnice musia súhlasiť
So štúdiou sme sa obrátili aj na Železnice Slovenskej republiky(ŽSR), ktoré by museli takúto stavbu povoliť.