SUCHÁ NAD PARNOU. Slovenský básnik a prekladateľ Viliam Turčány dnes oslávil 90. narodeniny medzi svojimi rodákmi v Suchej nad Parnou v okrese Trnava. Jubilant si zaspomínal na svoju mladosť, literárne začiatky i na študentský manifest proti nadrealizmu.
Súčasťou oslavy bola prezentácia knihy Rytier a pevec Viliam Turčány z pera Gabriely Spustovej Izakovičovej, ktorá mapuje autorskú tvorbu tohto majstra pera.

"Poézia je krása," zdôraznil viackrát v kultúrnom dome vo svojej rodnej obci Viliam Turčány. Musí však byť podľa neho zrozumiteľná a musí mať svoju formu. Medzi rodákmi mal jubilant výbornú náladu a so Suchovským speváckym zborom si aj zaspieval. Slávnostné podujatie pripravili obec Suchá nad Parnou, mesto Trnava, Trnavský samosprávny kraj a Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave.
Osobnosť Viliam Turčányho ocenil v pozdravnom liste predseda Národnej rady SR Andrej Danko "Ste virtuózny hráč na nástroj, ktorým je pre básnika slovenčina. Ste majster klasického tvaru, čistoty formy, v ktorej básnické slovo i verš vybrusujete do priezračnej jasnosti, eufonickej hudobnosti a iskrivej významovosti," napísal Danko.
Turčány podľa neho významným spôsobom ovplyvnil slovenskú kultúru druhej polovice 20. storočia. Jubilantovi osobne gratuloval trnavský župan Jozef Viskupič, starostka Suchej nad Parnou Daniela Balážová a vlastnými slovami básnika aj poslankyňa Národnej rady Magdaléna Kuciaňová.
Na "mladícke nerozvážnosti" mladého literáta si zaspomínal jeho spolužiak, novinár a spisovateľ Ladislav Szalay.
Viliam Turčány sa narodil 24. februára 1928 v Suchej nad Parnou, tu prežil aj detstvo. S písaním poézie začal ako študent gymnázia v Trnave, kde v tom čase študovali aj Vojtech Mihálik či Miroslav Válek. Aj keď prakticky celý svoj tvorivý život prežil v Bratislave, k rodnému kraju sa vždy hlásil.
Za svoju básnickú tvorbu a excelentné preklady získal množstvo ocenení, vrátane vyznamenania Pribinov kríž I. triedy, ktorý mu v roku 2002 udelil prezident za prínos v literárnej vede a prekladateľstve.
Turčány získal Čestné občianstvo rodnej Suchej nad Parnou, Borského Mikuláša i Trnavy. Rodná obec ho zaradila medzi významných rodákov, ktorým otvorila spoločnú pamätnú izbu. Viliam Turčány najdlhšie žil a tvoril v Bratislave, v súčasnosti žije v Domove pre seniorov sv. Ján v Šelpiciach.