PIEŠŤANY. Inštitút pre trvalo udržateľný rozvoj nadväzuje na prácu piešťanského ornitológa Viliama Kubána svojim pilotným mikroprojektom.
V rámci neho pribudlo v mestskom parku sedem búdok určených pre hniezdenie operencov. V našom ekosystéme sa vyskytujú a hniezdia predovšetkým nasledovné druhy: škorec obyčajný, škorec lesklý, muchárik bielohlavý, muchárik čiernohlavý, sýkory -veľká, belasá a bielolíca, brhlík obyčajný, prípadne ďalšie zriedkavejšie druhy.
Ubúdajú bútľavé stromy
Dôvodom osádzania búdok pre vtákov je zrejmý, v parku totiž postupne ubúda počet starých bútľavých stromov, ktoré týmto operencom slúžili na hniezdenie. Staré stromy predstavujú riziko a kvôli bezpečnosti ich priebežne vyrezávajú.

„Nadväzujeme na tradíciu osádzania vtáčích búdok, ktorú pred viac ako 35 rokmi iniciovali piešťanskí ornitológovia pod vedením Viliama Kubána. S podporou Služieb mesta Piešťany sme osadili prvých sedem búdok, ktoré dodala naša nezisková organizácia,“ hovorí Dušan Knap z Inštitútu pre trvalo udržateľný rozvoj.
Pôvodné už nie sú
Z tých, ktoré inštaloval ešte Kubán, už v parku veľa nezostalo. Životnosť tých nových odhadujú na päť rokov. „Je to náhrada pre hniezdiče, ktoré preferujú bútľaviny, pretože takých stromov v parku ubúda,“ hovorí ornitológ Štefan Šiška.

Podľa jeho slov bolo pred tridsiatimi rokmi osadených vyše sto búdok, väčšina z nich je však už zničená. Mikroprojekt Inštitútu pre trvalo udržateľný rozvoj by mal v nasledujúcich rokoch pokračovať. Búdky inštalovali v spolupráci so zamestnancami Služieb mesta Piešťany.