TRNAVA. O výtlkoch na trnavských cestách sa samospráva najčastejšie dozvedá vlastnou kontrolnou činnosťou, mailom či telefonicky od občanov, od policajtov, mestských poslancov či z portálu odkaz pre starostu.
Objavujú sa počas celého roka, najviac po zimnom období. Najčastejším dôvodom ich vzniku sú nekvalitný povrch a kolísanie teplôt, pri ktorých sa voda dostane cez trhliny až do podložia a tam zamrzne.

Na facebookovej stránke Trnava sme sa pýtali na najproblémovejšie úseky v rámci mesta. Respondenti najčastejšie spomenuli ulice Mikovíniho, Starohájska, Tamaškovičova. Výtlkov sa veľa nájde aj na Kamennej ceste.
Minuli už 400-tisíc
Minulý rok putovalo na opravu a údržbu miestnych komunikácií, vrátane celoplošných opráv, celkovo 694871 eur. Tento rok to bolo zatiaľ približne 400 000 eur. Pre mesto ich zabezpečujú dodávateľské firmy. Oprava približne jedného metra štvorcového defektu vozovky sa pohybuje od 30 eur do 60 eur.
Spôsob opravy či použitie vhodnej technológie sa určuje podľa druhu poruchy. Tie môžu nastať vo vrchnej, ložnej či podkladovej vrstve. Čím hlbšie, tým je oprava drahšia.

„Rozdielne sa pristupuje k opravám podľa spoľahlivosti. Operatívna, ktorá dočasne zabezpečí udržanie zjazdnosti, konečná, ktorá má zabezpečiť kvalitný povrch počas celej životnosti obrusnej vrstvy,“ vysvetlil Roman Stacho z mestského odboru dopravy a komunálnych služieb.
Podľa jeho slov je najčastejšou príčinou lokálnych porúch nedostatočná kvalita jednotlivých vrstiev vozovky, ako aj použitie nevhodných materiálov pri výrobe asfaltu. „Niektoré chyby spôsobujú užívatelia vozoviek neprimerane vysokým zaťažením alebo mechanickým poškodením obrusnej vrstvy,“ povedal Stacho.
Špeciálne zmesi
Lokálne poruchy v prvej fáze sa dajú odhaliť vizuálne, ide väčšinou o povrchové defekty, ktoré nesúvisia s narušením celej vozovky. Patria sem trhliny, výtlky, kaverny či tak-zvané hrbole a pľuzgiere.
„V prípade porúch, ktoré znížili prevádzkovú spôsobilosť vozovky tak, že vozovka je nezjazdná, je potrebné vykonať okamžitú operatívnu údržbu formou lokálnych opráv. Vykoná sa vtedy, ak sa výtlky musia operatívne opraviť v nevhodnom období, najmä v jesenných, zimných alebo jarných mesiacoch,“ doplnil Stacho.

Na takúto opravu výtlkov sa používajú najmä zmesi liateho asfaltu, špeciálne asfaltové zmesi používané za studena a technológia infraohrevu. Na ich konečnú opravu sú zasa vhodné liaty asfalt, asfaltobetón, trysková metóda či cementobetónové zmesi. Platí na ne aj dvojročná záruka, podmieňuje ju však životnosť obrusnej vrstvy
Ak sú však poruchy väčšie, pristúpia k rekonštrukcii celej vozovky, väčšinou aj s úpravou podložia.
Príliš veľa áut
Cesty podľa Stacha neboli stavané na súčasnú intenzitu dopravy. Z toho dôvodu rastie náročnosť ich údržby či opráv. Za ekonomicky výhodnú alternatívu asfaltu označil cementobetónové kryty.