DOLNÁ KRUPÁ. Ku kaštieľu, ktorý je známy legendou o pobyte hudobného génia Ludwiga van Beethovena, či ako miesto vzniku svetoznámej Sonáty mesačného svitu, tak prichádzajú denne desiatky ľudí, aby si odniesli plné košíky svetlozelených listov tejto rastliny.
Verejnosť má dvere otvorené
Vedenie kaštieľa pred zberačmi medvedieho cesnaku brány nezatvára, skôr naopak. ,,Môžu prísť každý deň, s nádobami akejkoľvek veľkosti. Značná časť parku je pokrytá medvedím cesnakom, takže je dosť pre každého,“ povedal správca kaštieľa Michal Žák.
Aj keď si návštevníci môžu zobrať so sebou toľko listov medvedieho cesnaku, koľko potrebujú, mali by sa k okolitej prírode správať ohľaduplne.
Pomáha pri zdravotných problémoch
Kaštieľ aj so 17-hektárovým parkom patrí Slovenskému národnému múzeu – Hudobnému múzeu. Medvediemu cesnaku sa tu darí hlavne v posledných rokoch, po vyčistení a presvetlení predtým zanedbaného porastu.

Sezóna zberu tejto rastliny trvá niekoľko týždňov, zvyčajne od vykuknutia prvých lístkov zo zeme až do začiatku jeho kvitnutia. Medvedí cesnak sa používa v kuchyni, pripisujú sa mu však aj liečivé účinky.
Rakúska bylinkárka Maria Treben ho propagovala ako vynikajúcu rastlinu na jarnú detoxikáciu organizmu, aj pri žalúdočných problémoch. Cesnak medvedí sa odporúča konzumovať aj pri problémoch s vysokým krvným tlakom a niektorých ďalších zdravotných ťažkostiach.
Vyhľadávané lokality
Ďalšou vyhľadávanou lokalitou zberačmi medvedieho cesnaku v okolí Trnavy sú lesy pri Horných Orešanoch v časti Majdánske. Listy tejto aromatickej, chutnej a liečivej rastliny sa tu dajú doslova kosiť kosou, toľko ho tu rastie.
Už roky ich v tejto lokalite propaguje miestna reštaurácia, ktorá vždy na jar zaradí na jedálny lístok polievku z medvedieho cesnaku. Ďalším miestom, kde sa vo veľkom táto rastlina vyskytuje, sú lesy v okolí Trstína a Bukovej. Darí sa jej však aj inde v listnatých lesoch s dobrou pôdou a dostatočnou vlhkosťou.