TRNAVA. Na Slovensku sa po roku opäť objavila vtáčia chrípka. Prvý prípad v tomto roku potvrdili štátni veterinári u voľne žijúcich vtákov pri vodnej nádrži Kráľová v okrese Galanta.
Ide o vysoko - patogénny typ H5N6 potvrdený v jednej z piatich nájdených uhynutých čajok. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyzýva chovateľov k zvýšenej opatrnosti, štátni veterinári už v teréne realizujú príslušné opatrenia.
„Vyzývame chovateľov, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a zabránili kontaktu s divo žijúcimi vtákmi, ktoré migrujú Európou,“ upozornila Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

„V prípade akýchkoľvek podozrení žiadame chovateľov, aby bezodkladne informovali Štátnu alebo Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu,“ dodala Matečná.
Vírus z Ázie
Na základe genetickej analýzy uhynutej čajky pracovníci referenčného laboratória veterinárneho ústavu vo Zvolene zistili, že ide o príbuznosť s izolátmi vírusu pochádzajúceho z Japonska a Tajvanu.
V Ázii vírus cirkuloval v rokoch 2016 aj 2017, pričom vlani sa rozšíril aj do Európy. Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Galante v tejto súvislosti nariadila príslušným poľovným združeniam opatrenia so stanovením monitorovacieho územia s okruhom tri kilometre od miesta nálezu.
Taktiež potrebu zvýšeného dohľadu na populáciami voľne žijúcich vtákov, predovšetkým vodného vtáctva, následné vyhľadávanie mŕtvych alebo chorých vtákov, spoluprácu s ornitologickými organizáciami a nahlasovaciu povinnosť na RVPS Galanta.
Zároveň bol nariadený zákaz lovu voľne žijúceho vtáctva, ako aj zákaz ho iným spôsobom odoberať z voľnej prírody, okrem prípadu, keď je to povolené príslušným orgánom na osobitné účely.
Súpis hydiny a vtákov
V rámci stanovených opatrení je zakázané aj vypúšťanie pernatej zveri zo zajatia do voľnej prírody. V okolí miesta nálezu/potvrdenia výskytu sa nenachádzajú žiadne chovy hydiny (miesto pri vodnej ploche nádrže Kráľová).
Do okruhu tri kilometre spadá časť obce Kajal, kde sa okrem súpisu všetkých chovov hydiny, holubov a iných vtákov chovaných v zajatí nariaďujú aj opatrenia na zabránenie zavlečenia nákazy do chovov, vrátane zamedzenia priameho a nepriameho kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcim vtáctvom, a informovanie verejnosti o nariadených opatreniach.
„Vyzývame všetkých chovateľov k zvýšenej opatrnosti. Obranou proti výskytu nákazy v chovoch je prevencia, preto je veľmi dôležité dodržiavať preventívne opatrenia nariadené štátnou veterinárnou a potravinovo správou (ŠVPS SR),“ uviedol Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ ŠVPS SR. V rámci preventívnych opatrení (mnohé sú súčasťou stále platných mimoriadnych núdzových opatrení) agrorezort upozorňuje na:
- Pravidlá biologickej ochrany chovov
- Zamedzenie kontaktu voľne žijúcich vtákov s hydinou, krmivom resp. napájacou vodou
- Zasieťovanie výbehov pre hydinu
- Predkladanie krmiva hydine pod prístreškom
Informovala Zuzana Peiger Ačjaková z ministerstva.